Diaspora

Pesė shqiptarė zgjidhen kėshilltarė komunal nė Belgjikė

Bota Sot | 15.10.2012 19:02
Pesë shqiptarë zgjidhen këshilltarë komunal në Belgjikë

Nermine Kumanova ( PS) fitoi 1151 vota nė Namur, Burim Demiri FDF Lista e kryetarit Clerfayt nė komunėn Schaerbeek tė Brukselit fitoi 696 vota, Amet Gjanaj (PS) nė komunėn Molenbeek tė Brukselit fitoi 1009 vota, Fatmir limani (PS)nė komunėn Koekelberg tė Brukselit fitoi 325 vota dhe Lulzim Mustafa (PS) nė qytetin Huy fitoi 340 vota.
Kandidatet tjerė qė nuk arritėn me fituar vota tė mjaftueshme me u zgjedhur kėshilltarė komunalė ishin: 1. nė Schaerbeek partia MR :Durak Duraku i fitoi 111 vota, Shefket Kas Gashi i fitoi 140 vota, nga partia CDH Hakan Ballkan Tirolli,i fitoi 271 vota. 2. Nė komunėn Evere kandidoi e reja Ardita Rugovaj, e cila fitoi vetėm 73 vota, te partia MR ne Evere Petrit Gjoni dhe Egzon Gjoni i morėn nga 34 respektivisht 30 vota. 3. Nė komunėn Jette tė Brukselit, kandidoi Behar Sinani nė listėn e burgmestrit (kryetarit) ai fitoi vetėm 175 vota. 4. Nė komunėn Bruxelles Ville, partia CDH e kandidoi zonjėn Lirie ēiku, ajo fitoi 103 vota. 5.Nė komunėn Koekelberg Partia Socialiste (PS) po ashtu e kandidoi vajzėn e re Ornela Prifti ajo i fitoi 138 vota qė nuk i mjaftuan me u zgjedhur kėshilltare komunale. 6. Nė qytetin Namur kandiduan edhe Fatlinda Ismaili, (PS) e cila fitoi 416 vota por nuk i mjaftoi me fituar sikur edhe Adnan Rexhepi (CDH)nė Namur i fitoi 355 vota. 7. Nė qytetin Huy kandidoi edhe i riu Flamur Vitia, i diplomuar nė shkencat politike, ai i fitoi 207 vota qė nuk i mjaftuan…

(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė martėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.

Komentet

Komente (8) | Kthehu

Rinia jone ne perendim jane per qdo lavdat,keshilltarve komunal urime vetem perpara.Mburremi me juve.KLM.

Dija @ 18/10/2012 21:42

Komentue me " 1244", nga ti me kete nofke edhe nuk pritet gje tjeter te lexohet, perveq "Scheiße" ... Vet nofka jote flet per karakterin tend te ulet. Ne kete Shifer "Rezoluta 1244) po mbeshtetet vetem Serbia!!! ..edhe ti, o i gjore! Ne vend se ti urojsh keta motra e vellezer, te cilet e prezentojne popullin tone ne menyren me te mire, ti vjell mbi ta! Po po vjelle perpjete! Dhe kush vjell perpjete, atij i bie ne fytyre. Nese ke fytyre fare.

Shqiptar-Kosovar @ 17/10/2012 19:13

Ne dim se keta nuk kan ndikim te madhe, por e rendesishme eshte qe shqiptaret permenden edhe si njerze te politkes, artit e kultures. Suksese dhe fate te zgjedhurve.

Shefqeti @ 17/10/2012 18:49

urime ni grusht shel prej b.. sime po ajeni tranu ju qka i hypni nalt kta azilanta qa jon rrit margarin hajmi kta jon kuklla per nenshkrim ju vyn ska sen prej tyne krejt familjart e tyne jon ne krime ose ish kriminela hajna dilera shqiptart e belgjikes jon vakafa ma te lodhtit ne Eu komplet borllogu i eu osht ne belgjik tu honger makarona te aldit vetni kta suratat e sgjedhur sa prostitutka shqiptare punojn ne la vitrine trotuare sa shqiptari flen me dysheka ne gare noord sa shqiptari osht neper burgje te belgjikes edhe per qka flm mir metshi

1244 @ 17/10/2012 08:59

po edhe na jena pjes e evropes po shum qytetar shqiptar ka kan dhan kotribut temir deputet eri veq net vazhdoj keshtu hecet perpara ju lumt salihi

salih ferizaj koshar @ 17/10/2012 07:39

Burim demirit dhe ahmet gjanaj i paska hije dishka karriera se tjerva pfff. Urime per te gjith.

deqanasja @ 16/10/2012 22:55

Urime te gjithve pa dallim, Ju uroj pune te mbare ja me ne fund doli edhe te krenohemi me diqka se jo vetem ma gjera te kqija qe po identifikohen disa bashkekombas tane vetem te para..

Lifi @ 16/10/2012 12:25

Urime te perzemerta te gjith shqiptareve qe kan fitue ne keto zgjedhje komunale e posaqerisht Ahmet Gjones ,Burim Demirit dhe Fatmir Limani.Shpresoj dhe dua te besoj se kwta keshilltar do na perfaqesojne ne menyre te dinitetshme.Haliti

halit @ 15/10/2012 20:09