Diaspora

Harry Bajraktari kujton Larry Rosinin, ambasadorin amerikan nė Kosovė

Bota Sot | 15.10.2012 19:01
Harry Bajraktari kujton Larry Rosinin, ambasadorin amerikan në Kosovë

Uashington D.C: Aktivisti dhe biznesmeni i dalluar Harry Bajraktari nė Nju Jork, nė librin e ngushėllimeve, javėn e kaluara ia ka pėrcjellė ngushėllimet e tij familjes sė tė ndjerit, dhe tė miqve tė tij, me rastin e ndarjes nga jeta, tė Ambasadorit amerikan Larry Rosin, si njė nga mbėshtetėsit e pakursyer tė Kosovės, gjatė asaj periudhe sa shėrbeu si diplomat dhe ambasador i SHBA-sė, pėr Kosovėn.
Ambasadori Rosin ka qenė shefi i parė i pėrfaqėsisė diplomatike tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nė Kosovė, pas vitit 1999, diplomat i shquar dhe mik i dėshmuar i Kosovės, pėr mė shumė se njė dekadė. Laėrence G. Rossin,ka shėrbyer nė Kosovė pėr disa vjet si zėvendės Administrator i UNMIK-ut. Ambasadori Amerikan Larry Rosin njihej dhe si njė mik i mirė i shqiptarėve dhe atyre njerėzve qė kanė menduar e vepruar ndryshe nė UNMIK nė raport me rrethanat dhe kėrkesat e popullatės. Ai ka qenė edhe ambasadori i SHBA-ve nė Kroaci. Laėrence G. Rossin, ka lindur me 3 nėntor tė vitit 1952 dhe vdiq mė 8 tetor 2012 nė moshėn 60 vjeēare nga njė sėmundje e rėndė.

(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė martėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Diaspora