Diaspora

Shtatorja e Nėnės Terezė, gjurmė e pashlyeshme nė Graz

Bota Sot | 15.10.2012 18:59
Shtatorja  e Nėnės Terezė, gjurmė  e  pashlyeshme nė Graz

Nė kuadėr tė njėqindvjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė nė Graz tė Austrisė u bė vendosja e pėrhershme e Shtatores sė Nėnės Tereze.

-Pas njė rrugėtimi prej dy vitesh nėpėr pika tė ndryshme tė Grazi-it Shtatorja e Nėnės Terezė e punuar nga artisti vienez Ulrich Mertel mė 7 Tetor 2012 u vendos nė vendin e saj tė pėrhershėm ku do tė bėjė roje nderi pėr tė gjithė ata tė cilėt do tė kalojnė pranė. Nė njė hapėsirė tė mjaftueshme, pranė njė rruge tė frekuentuar mirė, dhe njė kopshti fėmijėsh, mu pranė rrugės shtoi shtatin shqiptarja dhe fituesja e ēmimit Nobel sikur tė thoshte “urdhėroni edhe unė jam shqiptar” dhe dukej si tė kishte pushtuar gjithė atė shesh. Gjatė vrojtimit pėr rreth shtatores pak mė tutje bie nė sy njė tabelė ku shkruante qartė dhe dukshėm “Vendi i virtyteve njerėzore’’ emėr i dhėnė vendit ku qėndron shtatorja e Nėnės Teresė, nga ana tjetėr edhe nė ēerdhen e fėmijėve qė ėshtė fare pran ishte shkruar njė thėnie e saj ‘‘Fėmijėt kurrė s’mund tė jenė mjaft-Fėmijėt janė jeta e Zotit’’, duke pėrmbushur kėshtu njė porosi tė saj qė kishte pikėrisht pėr fėmijėt.


(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė martėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.

Komentet

Komente (7) | Kthehu

Ti nuk je 'Dielli Shqiptar ' po Terri Shqiptar e ti ēfarė ke bėrė o terri i zi pėr qėshtjen kombėtare kallzo naj shenje ne Graz te e shohim qe po te besoj e pastaj kritiko dikend tjeter.Bile Martini i cili nuk me intereson hiq e ka lene nje gjurme,nje flamur kuq e zi te ajo Shtatore per shume vjete e ti ēka po ēkarravit me do shkronja qe gjysmen nuk din me i rendit-shko meso alfabetin a pastaj nashta mund te besh naj koment-mėsim tė kėndshum.

Maliqi @ 24/11/2012 14:51

Mos e gzofshin shiptart ooo "une",sepse po i gzon paret e vjedhuna ai qe e ka pru ketefar busti palidhje dhe pa asnje vlere as artistike as komtare.qeso busta po shohim per qdo dite naper strassenbahna e autobusa tgracit.bile jan edhe nja tri a kater shqipfolse me shamija sikur qeky bust.nje dite ka me ngjit shami sikur nanatereze edhe martin pisi e hajni, per mu mshef prej njerzve, per paret e vjedhta e per dallaveret qe i ban.

Dielli Shqiptar @ 29/10/2012 15:20

-Ne ven me thane shyqyr qi dikush paska ba naj sen nje shtatore shqiptare ne mes te Grazit na kishe po keshim.Po cka bane ti Kosova-alb e Kosova-albana.Me siguri kurgju....apo kallxo qe na po te besojme.

Maliqi @ 20/10/2012 13:52

Kosova alb, bashmire paske then, jetoj ne Vien qe nga 1980 dhe eshte e ndaluar vendosja e statujave vend e pavend. Shikojeni kete foto, si duken duart, sikurse te ndonje shtrige-te zeza. Apo veq mua po me duket ashtu, ju mbetet juve lexues te botes sot ta vleresoni. e kisha nje pytje per redaksine a mund ta gjej boten sot edhe ne vien?

Kosova-albana @ 19/10/2012 21:51

Sa urrejtes jan disa Shqipfolsa! sigurisht do tj'en turkofila.

Drini i Zi @ 19/10/2012 11:48

Po veq shifeni ju lexues te gazetes BOTA SOT, kjo statuj eshte ne nje oborr privat dhe jo publik pra shtatorja apo statuja siq te doni quajeni eshte e vendosur ne nje qoshe, qe po ta shihnin autoritetet austriake do ta hiqnin menjehere.

Kosova-alb @ 18/10/2012 18:14

urime urime e gezofshin shqipetaret e grazit

une @ 17/10/2012 13:56