Diaspora

Kelmendasit banonin ndėrmjet Bosnjės dhe Shqipėrisė

Bota Sot | 14.10.2012 18:16
Kelmendasit banonin ndërmjet Bosnjës dhe Shqipërisë

Sir Uilliam Uoodthorpe Tarn i Akademisė Britanike njihet botėrisht se ka shkruar njė nga veprat ma madhore mbi Aleksandrin e Madh. Nė hyrje tė kėsaj monografie dėshmon: “Aleksandri kishte nga babai (Filipi II) dhe e ėma e tij (Olimpia) gjak Ilir, domethėnė Shqiptar. Filipi II thirri shqiptarin e famshėm Aristotel (384-322 p.e.s.), qė kishte mėsuar mėnyrat e grekėve, pėr t’i dhėnė dituri birit tė tij, Lekės”.
Si i ati Filipi II, ashtu edhe Aleksandri nuk i kanė simpatizuar dhe besuar grekėt. Pėr kėtė flet edhe pėrbėrja e ushtrisė maqedone gjatė ekspeditės sė saj nė Azi. Nga tė tridhjetė e pesė mijė luftėtarėt e ushtrisė sė Lekės, vetėm gjashtėqind ishin grekė. Tė tjerėt ishin Maqedonė, Ilirė, Thrakė, Triballė e tė tjerė bashkėkombės tė tyre. Kurse nė tė njėjtėn kohė, nė ushtrinė persiane tė Mbretit Dari tė Persisė merrnin pjesė me dhjetėra mijėra luftėtarė grekė tė dėrguar nga ana e qytet-shteteve greke nė luftė kundėr ushtrisė sė Lekės.
Ashtu sikurse Leka i Madh ishte paionas edhe mbreti Bardhyl (rreth 449- 356 p.e.s) ishte enkeleas. Historiani i antikitetit, Dion Kasi, saktėson nė histori: “Vendi qė quhet sot Maqedoni ish i banuar prej barbarėve: “Ilirė dhe Bardhė”.
Natyrisht flet pėr ilirėt paion e enkelejd, dy shtetet e tyre tė fuqishme ilire, po nė rastin konkret me “T’Bardhė” i ka parasysh veēmas enkelejdėt e mbretit Bardhyl (Bardh – Yll). Ashtu sikurse Leka i Madh ėshtė paraardhės i Berishajve e Kelmendasve edhe mbreti Bardhyl ėshtė paraardhės i fisit tė Gashit nė anėn e epėrme tė lumit Drin.

(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė hėnėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.

Komentet

Komente (6) | Kthehu

Te lumt o ZEF DODA qe na Usher mendjen dhe shpirtin me keto fjal dhe vargje kaq te bukura dhe te embla dhe pajtohem me fjalet tua qe duhet te njofim me mir historin e vet vetes son te pershendes ty I MADHI ZEF DODAJ dhe komentuesit e tjer

blero @ 17/12/2012 21:06

duhet te lexojm sa ma shum per kulturen ton qe tedim mir se shum pak dim po tash fal komjuterav po msojm pak ma shum

salih @ 17/10/2012 07:31

o mbi gjysma e europes esht me gjakė shqiptari.zef te pershendes

gjon frroku @ 15/10/2012 23:25

te lumete zef

arjaniti deqan @ 15/10/2012 22:21

A ta njefsha zanin e mir Zef.po mir e ki qenis

Qak @ 15/10/2012 22:12

Ta kuptojn pra shqiptaria.Prej qė shkruhet historia.prej qė u lindė njeriu i parė ka pas fise ndėr shqiptarė.Kur nuk kishte asnjė fe.Ndėr shqiptar fiset i gje.Duhet tjerėt tė lexohen.se kush jemi dhe pse s,nderohem.Asht ky popull shum i lashtė.Qė kjo botė na largoi jashtė.Se kėshtu e kanė traditė me i zhdukė tjert e vetė me u ngritė.Mallkue qofshin kush e dinė.Qė e njofin historinė.Dhe gjithnji kundėr prap rrijnė.Sipas mendjes shpesh e thashė.Prej Ilirve qė janė tashė.Krejt kanė lindė kombe e fe.Kurr tė mirė su banė pėr ne.Ka drejtsi dhe do tė shifet.Do vjen dita qė tė njihet.Se nuk humbet e vėrteta.Me kėt shkrim nė habi mbeta.Historijanėt tonė shqiptarė.Tė punojnė me tjerė dijetarė.Qė tė njifem si njerz t,parė.Le ta dijmė se qka janė fiset.Historija prej ktu niset.Se na ruajtėn gjithė t,bashkuem.Veq me fise krejt fituem.Qė sot s,jemi t,okupuem.Fiset ktu qė i pėrmendin Gashė Berisha me Kelmendin.Para epokės se re.Kėto fise i gje.Leka para ardhės.Berish kelmend.Bardhyli i fisit.Gash

Zef Doda Ch @ 14/10/2012 19:49