Diaspora

Iku nė amshim atdhetari Kadri Mani

Bota Sot | 14.10.2012 18:15
Iku në amshim atdhetari Kadri Mani

Lajmi pėr amshimin e atdhetarit tė madh, mikut tim tė mirė, Prof.Kadri Osmani-Mani, mė tronditi fort. Tė mėrkurėn nė mėngjes, sė bashku me djalin e bacės Kadri, Yllin me familje, udhėtuam nga Shtutgarti nė Prishtinė. Vizitėn e parė e bėra nė familjen Osmani, me ē`rast u shpreha ngushėllimet familjes si dhe bėra homazh personal mikut tim, tashmė, tė ndjerė Kadri Osmani-Mani.

Shoqata e tė Burgosurve Politikė tė Kosovės, me rastin e vdekjes tė veteranit tė arsimit dhe tė burgjeve jugosllave, Kadri Osmani - Mani, tė mėrkurėn, mė 10.10. 2012, nė ora 11.00, organizoi homazhe para arkivolit me trupin e tij. Pastaj u organizua edhe njė mbledhje komemorative. Salla e kuqe e Fakultetit Filologjik tė Prishtinės ishte pėrplot me ish tė burgosur politikė, intelektualė, miq dhe shokė tė shumtė tė zotit Kadri Osmani (Mani).

Pėr jetėn dhe veprimtarinė atdhetare tė Kadri Manit foli shoku i tij i ilegales dhe i burgut, vuthjani Binak Ulaj. Fjalė respekti e nderimi tha edhe rektori i Universitetit, zotėri Ibrahim Gashi e tjerė. Pėr turpin e tyre, munguan zyrtarėt shtetėrorė e partiakė dhe mediat e tyre vizive, edhepse Kadri Mani ėshtė i burgosuri politik numėr dy nė Kosovė!

(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė hėnėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.

Komentet

Komente (9) | Kthehu

Ngushllime pėr familjen dhe miqtė e Kadri Manit. Kadriu ka qenė njė veprimtarė qė rrall ia gjeje shokun. I lehte i qoftė dheu i Kosovės!

Hamza @ 21/10/2012 10:06

Pusho i qetė i nderuari Kadri Mani! Ti meriton paqe e qetėsi. Tė respektoj dhe tė vlerėsoj si njeri, si atdhetar dhe si intelektual. Respektoj karakterin tėnd qė dite tė kontrollosh, tė vlerėsosh e rivlerėsosh gjėrat, qė dite tė merrje vendime ashtu siē deshe ti, e jo si donin tė tjerėt tė bėje e tė mendoje. Ti bėre atė qė deshe dhe ishe i sinqertė me vetveten dhe me tė tjerėt.Ti bėre atė qė mendoje se ishte e shėndoshė dhe nuk lejove qė tė tjerėt tė tė kapnin pėr hundėsh. Respekt pėr guximin tėnd. Ngushėllime tė sinqerta familjes Mani! Ymrane Abdullahu - Hajra (Jeta Kosova) , Arizonė, SHBA.

Ymrane Hajra @ 16/10/2012 18:38

ngushllime familjes se kadri osmanit nje atdhetari te madh qe nuk u perkul kurre ndaj regjimit te ish jugosllavise .Poashtu edhe mbas ndryshime politike ne hapsiren i mbeti besnik ideve kombetare dhe per asnje ēast nuk i nderroj idete me milionat e pdk siē e ben disa bashkmendimtare te tij.I qofte i lehte dheu i kosoves

shabani @ 16/10/2012 17:55

Ngushllime krejt atyne qi ndjejn dhimbje per Kadri Osmanin e sidomos familjes se tij. E leht i qoft dheu i Kosooves.Si po doket mediat pak i kan dhan rendsi vdekjes se Kadriut. Keq dhe e dhimshme. Kemi humb nji njeri te madh qe ka ba shum per shqiptari.

Hasan @ 16/10/2012 11:10

Nuk munde te kuptohet se qka deshiron te thote,,N.Ukaj,,dhe ,,Bubullima e Sharrit,,Njeri lavdrohet tjetri jep nasihat ne vende se te shprehin ngushllime.as njeri as tjetri nuk do te pergjigjet para Zotit per mekatet e te ndjerin prandaj lereni te qete se paku ne ameshime.Ngushllime familjes se te ndjerit.

Gjel Ati Kanada @ 16/10/2012 01:55

Ngushllime familjes se Kadri Manit. Lavdi vepres se lavdishme te Kadriut. E lexova kete shkrim tek Bota sot, i lumte Xhafer Lecit per Reportazhin.

Bujar @ 15/10/2012 20:57

Mė pėlqen mbiemri Ukė, Uka, Ujkani apo Ukaj, por N. Ukaj qė del me komentin e parė mė duket se nuk ėshtė shqiptar. Shqiptari i menēur dhe krejt popujt e botės thėnė "Pėr tė vdekurin duhet vetėm fjalė tė mira", kurse Ukaj e ka kėrycyer gardhin duke dėshmuar se ėshtė rezil, maskara dhe taliban. Baci Kadri pat kaluar vullnetarisht nė fenė Pritestane, siē kam kaluar edhe unė me qindra shqiptarė nė fenė e shenjtė tė tė parėve tanė, pėr ti dėshmuar botės se nuk jemi as turq, as arabė, por shqiptarė tė urtė e tė menēur qė kemi nė gjak, gjakun e bekuar tė Gjergj Kastriotit. Tani pije njė birrė dhe dėgjoji kėngėt e Nikollė Nikprelės (kushtuar Adem Jasharit) dhe Marie Lajcajt (Moj Shqipni o moj Shqipni).

Bubullima e Sharrit @ 15/10/2012 20:01

eh more Kadri Mani nese e ke falė Namaz, nese ke Agjeru dhe ke be vepra te mire i lumi ti qe ke vdek nese nuk i ke kry keto obligime te fesė Islame, i mjeri i o i shkret. Kushdo qe e ofendon fenė Islame, i mallkuar qoftė dhe u digjt nė ferr.

N.Ukaj @ 15/10/2012 16:39

I leht i qoft dheu i kosoves te ndjerit Kadri Osmanit.Ngushllime familjes se ngusht osmani .Zoti e bekoft ..

osmani @ 15/10/2012 14:44