Diaspora

A po vie koha e artė e Shqipėrisė etnike?

Bota Sot | 12.10.2012 19:00
A po vie koha e artë e Shqipërisë etnike?

Ardhja e njė delegacioni nga Kosova kishte nxitur veteranėt e lėvizjes 100 tė tė dy grupimeve tė organizimit tė festimeve pėr nder tė 100 vjetorit tė shpalljes sė pavarėsisė tė shtetit shqiptarė (qė asociacion me lėvizjen masovike brenda dhe jashtė atdheut pėr tė nderuar lėvizjen rilindėse nė krye me Ismail Qemailin, i cili me njė grup atdhetarėsh nga tė gjitha trojet shqiptare shpallėn pavarėsinė e Shqipėrisė) qė tė shtrojnė njė darkė pune pėr mysafirėt nga Kosova. Ky grup aktivistėsh tė komunitetit tė Michiganit organizuan njė darkė pune me delegacionin nga Kosova tė udhėhequr nga Ferat Imeri dhe Cen Pushkolli, nė shoqėrim tė kėtij delegacioni ishte edhe pėrfaqėsuesi i Ballit Kombėtarė pėr Amerikė dhe Kanada, z. Ali Maxhuni.

Takimi u mbajt nė lokalet e "Imperial House", e cila nga pronari i saj ėshtė proklamuar si qendėr kulturore shqiptare. Takimi ishte aranzhuar nga Gjergj Dedvukaj nga Nju Jorku, njė humanist i nderuar i ēėshtjes shqiptare, i cili pėrmes Rrok Dedvukajt, njė personalitet shumė i shquar nė komunitet, jo vetėm pėr rezistencėn titanike nė burgjet malaziase pėr ēėshtjen shqiptare, por edhe pėr vetitė e veēanta burrėrore, tė cilat kanė dalur nė pah me kujdesin dhe ndihmėn qė ai ka manifestuar pėr komunitetin lokal ku ai jeton, duke shtruar drekė-darkė falas pėr ditėn e pavarėsisė sė Kosovės, pėr banorėt pėrreth "Royal Grills", restorant tė cilin e menaxhon me familjen e tij (tė dhėnat janė nxjerrė nga "Google").


(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė shtunėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.

Komentet

Komente (16) | Kthehu

Une po befasohem se si eshte e mundur qe Cen Pushkolli te kete dhene vehtes nje mision te tille qe te organizoi vizita te niveit kombetar ne SHBA.Une dhe shum te tjer Cen Pushkollin e njofim si mashtrues te madh falsifikator te cilit jo pak persona ja kane pa sherrin.Bie fjala ne Turqi e ka patur te ndaluar me hy qe ne vitin 1997 per shkak te mashtirmeve dhe prezentimit me nje emer tjeter ( Abdulhamit).Ai nje kohe te gjate ka keqperdor njerwz tejet skandaloz per qellime shum te ulta.

Analisti @ 19/11/2012 14:06

Ky shekull ėshtė i shqiptarėve ,dhenėse dijnė dhe punojnė si duhet Shqipėria Etnike do tė bėhet.Bashkimi i popullit dhe trojeve shqiptare nuk ėshtė nė dėm tė askujt,por ėshtė nė favor tonin dhe tė rajonit.Njė Shqipėri Etnike do t,i qetėsonte shqiptarėt dhe rajonin dhe do tė ishte garanci pėr stabilitetin dhe zhvillimin ekonomik pėr ketė pjesė tė Evropės ! Dhasht zoti e bashkimi le tė ndodhė sa mė parė aq mė mirė ! Klm

IKRASNIQI @ 24/10/2012 16:31

Udheheqsit i kemi ashtu sic jemi edhe vet,ne te gjitha trojet Shqiptare.Duhet se pari te ndyshojm ne si popull ne mentalitetin tone e pastaj qe vertet te nxjerrim udheheqesit me te mire te cilet do te na prinin perpara ne bashkimin e te gjitha trojeve Shqiptare.Per momentin une mendoj se me keta lider qe i kemi ne te gjitha viset Shqiptare eshte e veshtir te behet nje bashkim i te gjitha tokave Shqiptare.

ABC @ 14/10/2012 20:04

ALBI MIR E KISH PAS PAS XHAXHI ENVER QE JAV LODROJKE NANEN KOMBIT KOSOVAR PER ME BA SHELGJJA RRUSH

banulla lipjan @ 14/10/2012 14:14

nese ban shelgjja rrush bahet bashkimi me shqiprin

albi @ 14/10/2012 13:24

POI HARROJNA EDHE 8OO VENDBANIME SHQIPTARE KRAHINA SHQIPTARE SANGJAK NISH PLLAN PROKUP KTO AS JA KENA FAL SHKAUT AS JA KENA SHIT AS DOTJA FALIM SALI BERISHA PER KTO TROJE U DUHT ME THAN QE BASHKOHEN NE EVROP DARDANIA SHQIPRIA ILIRIDA QAMRIA DUHET ME URIBASHKU NE KRYEQYTETIN E SHQIPTARVE NE TIRAN

banulla Lipjan @ 14/10/2012 12:59

Po nese i bashkohemi BALLIT KOMBETARE, e dorzojm Flamurin e Kosovese. Dhe i kthehet Kosovese gjdo gje si e kan vjedhur pushtetaret e ata te shkojn ne Serbi te shpergulen hajnat. E ne Kosove te valon SHQIPONJAane e mbane ne gjdo shtepi.

Rrustemi @ 14/10/2012 10:28

mendimi im asht qe kurr nuk e kem pas kohen te jem te ndar por armiqt na ndan siq ishin osmanet dhe ma von serbosllavizmi kta dy armiq te kombit nuk i kem ma por tani na duhet te qlirohemi nga arniqt e brendshem qe ta kemi ribashkimin

cani751 @ 14/10/2012 09:19

dote vi edhe kjo dit e madhe per kombin ton ,deri 202o

islami Drenice @ 13/10/2012 22:11

Politikanet shqiptare te Kosoves dhe Malit te Zi, e kundershtojne kete krijese netyrale - Bashkimin Kombetar

Demiri @ 13/10/2012 21:26