Diaspora

Ta ndalojmė dėbimin e aktorit Radoina

Bota Sot | 12.10.2012 18:58
Ta ndalojmë dëbimin e aktorit Radoina

Nju JORK SITI: Nė lutje nėpėrmjet njė mesazhi elektronik, tė cilin e ka siguruar edhe gazeta kombėtare “Bota sot”, kėtu nė Nju Jork, thuhet se Praq Rado ( emri i vėrtet i tė cilit ėshtė Prekė Radoina), i cili ėshtė duke u mbajtur nga autoritetet federale tė emigracionit, nė pritje tė dėbimit nė qendrėn e tyre nė Batavia, Nju Jork, komuniteti i artistėve shqiptarė bėnė thirrje pėr ta ndihmuar Radon.
Aktori nga Kosova, Ari Myrtja, i cili banon nė Nju Jork, ka shpėrndarė kėtė mesazh drejtuar komunitetit tė artistėve shqiptarė nė Nju Jork, kolegėve tė tyre amerikan dhe miqve tė tyre. Nė mesazhin qė e ka pėrgatitur regjisori i filmit me metrazh tė shkurtėr "Ėndrra Amerikane - Dreaming American", Lee Percy, dhe avokatėt e aktorit shqiptar Praq Rado, thuhet nė mesazh se ata janė nė pėrgatitje tė njė fushate pėr tė parė se si duhet vepruar pėr tė parandaluar largimin e tij, - tė pashmangshėm nga SHBA-tė, dhe pastaj pėr tė mbėshtetur rastin e tij, - pėr tė marrė statusin e pėrhershėm tė azilantit.


(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė shtunėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Diaspora