Diaspora

Makolli: Diaspora me 3-5 deputetė nė Kuvend

Bota Sot | 11.10.2012 23:18
Makolli: Diaspora me 3-5 deputetë në Kuvend

Ministri i Diasporės, Ibrahim Makolli shprehet i vendosur qė mėrgimtarėve kosovarė t’u garantohen tri ose pesė ulėse nė Kuvendin e Kosovės. Ai thotė se mėrgata kosovare ka potencial politik, akademik, intelektual e ekonomik pėr tė dhėnė kontribut nė Legjislativ, por edhe nė institucionet tjera nė Prishtinė. Qė kjo ide tė konkretizohet, Makolli thotė se nė shtator tė vitit tė kaluar ka kėrkuar nga Komisioni pėr ndryshimet Kushtuese qė tė garantohen ulėset pėr mėrgatėn nė Kuvend. Ai po ashtu thotė se ka klimė pėr investime, ndėrsa nuk e pėrjashton mundėsinė qė debati i fundit nė Kuvend pėr privatizimin tė dekurajojė investitorėt.
Ideja pėr pėrfaqėsimin e diasporės nė Kuvendin e Kosovės, sipas ministrit Makolli, nuk ėshtė e re.

“Ne kemi shembuj tė shteteve tė tjera tė cilat kanė vende tė rezervuara nė kuvendet nacionale pėr mėrgatėn, tė cilat ndoshta roli dhe kontributi i tyre ka qen shumė herė mė i vogėl nė raport me vendin e vet, se sa roli dhe kontributi i mėrgatės sonė nė raport me Kosovėn. Dhe nė kėtė kuadėr, konsideroj qė mėrgata ka nevojė qė ta ketė zėrin e saj tė drejtpėrdrejt nė institucionin ma tė lart tė vendit, nė Kuvend”, tha Makolli nė intervistė pėr Albinfo.ch.
Ai thotė se i mbetet Komisionit pėr ndryshimet kushtuese, por edhe trupave tė tjera tė vendos pėr vendet e rezervuara nė Kuvend pėr diasporėn.
“Ne kemi propozuar qė mėrgimtarėve t’u rezervohen 3 deri 5 deputetė. Kjo vlerėsohet edhe nė bazė tė analizave”.
Duke folur pėr mundėsinė e investimeve tė mėrgatės nė Kosovė, Makolli ka thėnė se gjatė muajve tė fundit, ka pasur avancim edhe nė infrastrukturėn ligjore edhe nė atė fizike sa i pėrket investimeve tė diasporės.
“Disa ligje janė pėrfunduar ndėrsa disa tė tjera janė nė procedurė tė miratimit, prandaj nė Kosovė konsiderojmė se klimė tė sigurt pėr investime. Po ashtu shumė komuna, me tė cilat kemi bashkėpunim tė mirė, kanė ndarė zona tė veēantė pėr tė bėrė biznes, ndėrsa disa prej tyre kanė hequr tė gjitha taksat me qėllim qė investitorėt tė ndihen mė tė komod. Edhe nė gjyqėsor gjithashtu ėshtė rritė efikasiteti, ndėrsa njė lajm inkurajues ėshtė se nga janari 2013 fillojmė reformat nė gjyqėsi qė krijon edhe mė shumė lehtėsira nė kėtė domen”.
Ai gjithashtu ka thėnė se debati nė fundit pėr privatizimin nė Kuvendin e Kosovės mund tė refleksione dekurajuese pėr investirorėt nga jashtė, “sepse njerėzit hamenden. Nuk dinė ēka tė besojmė”.

“Por, duhet tė dimė se ka gjėra tė cilat shfrytėzohen vetėm pėr elektorat pėr vota, dhe nė kėtė drejtim duhet tė shihet kjo. Kam njė sugjerim dhe njė kėshill pėr tė gjithė investitorėt tanė, qė tė mos ndikohen nga politikat ditore qė neve na shėrbejnė pėr ta sulmuar njėri-tjetrin me qėllim qė tė pėrfitojmė elektorat. Edhe fjalori ynė duhet tė jetė mė i kujdesshėm sepse shumė herė i frikėsojmė investitorėt pėr ēėshtje votash”, tha Makolli.

Komentet

Komente (7) | Kthehu

minister me vene keq veq po duhet met thane po RREN kush pot vete ty more njeri po juve po u qesin prej koalicioni e ti po fol hala prrala po na ne gyrbet as qe figurojm ne lista leni more keto hagare e punoni na sen per popull se maroi shumica ata qe sjane ne politike

muja e halili @ 15/10/2012 01:57

Si mund ti ken 3-5 vende ne parlament ata te diaspores, kur diaspora eshte e privuar nga votimi dhe regjistrimi si shtetas te Kosoves?! Hajdut Makolli keta 3-5 veta don vetem ti perdore per ti dhene voten ne parlament, pasi qe e kan par vedin te rrezikuar per ti aprovuar te gjitha te paligjshmet. Turpi nuk ka kufi, po me te turperuar duhet te ndihen ata qe behe pjese e ketyre hajduteve. Diaspora nuk duhet te lejoj nje gje te tille, dhe duhet ta perze nga te gjitha tubimet Hajdut Makollin.

qendra @ 13/10/2012 16:33

ik more dallavergji,po ti je zhvats i parave te bashkatedhetareve,far ministri je ti,po ti me ket lajm del veq sa me u arsyetu bajagi je tu ba dicka,-po qka duhet deputet prej diaspore,qka hynne ne pune ata,veq me e zhvat pak bugjet qe ka mete si ti,--lene diasporen ju merrnu me vet veten,bile ti ski edhe qka shkon bajagi me bisedu me ta,se veq tu rrejt jeni se ju shkoni atje per doktorr edhe me ba zajret familjaret,kurse bileten ta paguajn populli

dini @ 12/10/2012 22:02

Dr. ibrahimi flet polavra. Sa ishte atje per te drejta te njeriut shkojke diqysh. Ketu tash kurqysh. Pse kurqysh. Keta zoterite e formuan Ministrine e diaspores pa pasur nevoje. Diaspora eshte rehat dhe ndihet komode dhe gjithashtu krenare nese ne shtetin e tyre qeveriset mire pasuria e popullit. nese kursehet nese investohet ne projekte qe hyjne ne funksion dhe dobi te popullates, e jo me vjedhe jome zhvate secili minister duke shpenzuar ne menyre enorme ne lloj lloj menyre. Pra z. Abraham Kthehu njiher kah Kibla dhe betohu se ti do te propozosh se ministria qe ti e drejton nuk vyen fare. Por vyen nje ministri qe do te kryen punet e jashtme, diasporen dhe integrimin evropian. Mos i bani punet bull, se jemi shtet i varfur dhe nuk duhet shume ministri dhe shume Agjensi . Perndryshe ja kajt N...N E E QUET KET POPULL NE HUMNERE. zOTI JU MARROFT SE ME VETE DIJE TE PLOTE JENI DUKE I BERE KETO SENE TE KQIJA.

Rrapi @ 12/10/2012 18:05

Le Ibrahim, mjaft me me pollavra e dallavere, Mergaten me nuk mund ta shpetoni nga asimilimi, kthehuni te njerzit brenda dhe zhvilloni ata ndihmoni ata. Buxhetin e Ministrise sate faljau te verferve, sa e harxhon ne bisht te Aeroplanit pa kurrfare rezulltate!

NITI @ 12/10/2012 16:01

Zotri nuk ka nevoj pere pese deputet,por ka nevoj pere nje Zyre extra per Dokumentacion nje GJygjtar dy Avokat dhe dy Delegat por efektiv e jo interesgji dhe jo njerez qe vendimet i marrin neper oda e qosheve.

daja @ 12/10/2012 06:48

Dr. Ibrahim Makolli ėshtė zotni dhe meriton ēdo lėvdatė pėr pėrkrahjen e diasporės shqiptare, dhe pikė!

Baki Ymeri @ 12/10/2012 01:21