Diaspora

Aty ku ka rrugė, ka punė e gjallėri dhe jetė tė lumtur

Bota Sot | 11.10.2012 19:48
Aty ku ka rrugë, ka punë e gjallëri dhe jetë të lumtur

Nė Rugovė gėzimi mė i madh fillonte kur ishte ēerdhja e dhenve (deleve), dhe kur u kositshin livadhet. Nė kėto dy gėzime ishte ndihma pėr njėri-tjetrin. Ne, rugovasit, i themi “Mome”. Nė kuptimin e saj, fjala Mome ndėrlidhet me ndihmėn e njėri-tjetrit pa tė holla. Kėshtu, shkojmė me rend, duke i ndihmuar njėri-tjetrit. Kur mbarojmė shtėpi apo kur i kositin livadhet, dhe kur bėhet qethja e dhenve (deleve), kėnga dhe vallėzimi bėhen pjesė tė pandara atraktive dhe artistike. Nė kėto dy raste bėhet sefa e madhe. Mish, pite, meze tė zier, kos tė kulluar dhe djathė tė freskėt. Gėzim i madh ndjehej kėto ditė, pothuajse nė tė gjitha shtėpitė e rugovasve. I gjithė ky ushqim i shijshėm, pėrgatitej nga femrat e bukura e tė pastra tė Rugovės, tė cilat shquheshin nga karakteristika tė veēanta nė gjithė Kosovėn, si pėr hijeshi fizike, po ashtu edhe shpirt tė florinjtė, buzėqeshje dhe zellshmėri.
Si fėmijė, edhe unė kisha dėshirė tė marr pjesė nė kėto ceremoni tė malėsorėve tanė. Njė verė, mė ra rasti tė jem edhe unė Mome, nė pjesėn e tjetėr tė fshatit. Malajt janė tė ndarė nė dy pjesė. Malaj ėshtė fshati mė i madh nė Kosovė, i cili i ka 3.800 hektarė tokė e bjeshkė.

(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė premten nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.comments powered by Disqus
Tjera nga Diaspora