Diaspora

Nokshiqasit janė kelmendas, me prejardhje nga Paionėt

Bota Sot | 11.10.2012 19:47
Nokshiqasit janë kelmendas, me prejardhje nga Paionët

Nokshiqi i Ultinės sė Epėrme tė Limit i ka rrėnjėt e gjakut te njė nga fiset ma tė hershme nė tokėn e historinė shqiptare, te fisi dinjitar e luftarak i Kelmendit. Nė trevėn e Kelmendit tė Vendit gjenden gjurmė jete njerėzore tė grupeve etno-kulturore qysh se nė kohėn e Neolitit (Gurit tė Ri). Kjo argumentohet nga gjetje tė rastit dhe kėrkime arkeologjike tė sipėrfaqshme apo tė pjesshme nė shpella tė vjetra e lugina tė thella si nė qendrėn e formimit tė kėtij fisi tė lashtė - nė Pėshtanin e Cemit tė Bashkuar si dhe nė Vukėl, Selcė, Kozhnje, etj.
Njė pėrllogaritje: prej sodit i takon nė pėrafri 8.000 vjet hershmėni.
Nė se do tė kishte investim e guxim shkencor pėr kėrkime e studime tė mirėfillta nė trojet e Kelmendit nė tė dy anėt e kufinit dhe nė Plavė-Guci me rrethina (si nė Nokshiq etj.), atėherė arkeologjia e terrenit dhe e laboratorit do tė provonte faktin se jeta njerėzore nė kėto vende alpine ka gjallnue nė kohna paraneolitike, tė paktėn “rreth 27 mijė vjet ma parė”.
Sidoqoftė, me ato ēka provon shkenca e derisotme pėr kėto troje pėrgjatė brigjeve tė Cemit e tė Vermoshit dhe nė dy anėt e rrjedhės tė Limit, prej nga epoka e Neolitit” (fillimi i mijėvjeēarit VII e fundi i mijėvjeēarit tė IV-t para erės sonė) formohen grupe tė qėndrueshme njerėzish tė bashkuar, jo vetėm nga forma e pėrbashkėt e prodhimit nė natyrė (mbi tokė-buke, nėn-ujė, nė pyje), por edhe nga lidhjet e gjakut e origjina e tyre.

(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė premten nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.

Komentet

Komente (19) | Kthehu

KY NE FOTO ESHTE ISE ELEZI PREJ KOSHUTANIT,MBIEMRI MURIQI ,I RUGOVAS,KELMEND, NENFISI VUKEL,KUSHERI ME ZHUJE SELMANIN QE ZBAN MA NANA.KELMENDI ESHTE SYRI I SHQIPTARIS.

I RUGOVASI @ 14/10/2012 04:17

@arjaniti, iliret nuk ishin katolik por pegan, kjo fe gjithashtu ka ardh prej arabis (palestines). dhuna e krishterve mas konstantinit esht dhuna ma e ashper fetar ne historin e feve (gjithashtu edhe ne kohen e kolonializmit). sot esht shqiptari aj qe punon per komb sepse kombi esh kolektivi dhe feja besimi individual. nese nuk te pelqen tani shko ne serbi sepse kombi serb esht mas statistikave kombi ma krishter ne evrop...

ilir @ 13/10/2012 23:05

@arijaniti,po te isha une bashke me kombin shqiptar- taliban TRIMA,moti ishte ber bashkimi kombtar,e shkau ishte shfaros nga ballkani,por kemi qelluar si TI qe martojne granimin me shki,vizatojme kryq ne dyer,kerkojm shpernguljen e kombit(perjashtoje katoliket e denjet),ti me shoke falu ne shqipe me abetare..por nuk ja vlen pasi nuk qone peshe ne komb e atdhe..

gjilan @ 13/10/2012 12:55

ha ha gjilan koke biladen naje rrofeshe se katoliket jon kombi shqipetaris ti gjilan ik shko ne afganisetan se arjaniti nuk falet ne gjuhe arabe po ne shqipe ne gjuhe shqipe kame abetaren shqipe qe fillon a b c

arjaniti isniq deqan @ 12/10/2012 23:51

@arjaniti isniq deqan,po te konvertohet nje shqip.katolike ne islam apo budist,..a eshte me ai ilir dardan??,e dyta nga te erdhe ty kym besim katolik,nga palestina apo nga finlanda..paske pi shume raki me shki ti...vetem veten e merr ne qafe me ket analfabetizem dhe fanatizem primitiv katolik te shekullit x...

gjilan @ 12/10/2012 20:10

@boy prishtine, ne shqiptaret krenohemi ashtu si jemi me fe e gjake,ndersa ti qe turperoheshe si shqiptar,qe mendon ke kultur e fe te huaj mundeshe mu nise per serbi,rusi, arabi kah dushe ti,Ne ishim te sunduar mbi 2000 vite.. rujtum kultur e gjuhe ket e ben vetem nje popull qe ka karakter te fort ne jet...kushe mund te me thot ku eshte ky vend(Ultine) ,,besoj qe ne malsin e gjakoves..

gjilan @ 12/10/2012 19:53

te lumete zef doda ch te lumete per komente gjithe ke shkerue komente te bukera te lumet po mose uh tute oh burre kosove po trgoju kosoves se jon ilir dardan katolik shqipe te gjithe eh verteta dhembe po eshete sheruse rrenofshe shqipetari ilir dardan

arjaniti isniq deqan @ 11/10/2012 21:35

........kur u formua tota shiptaret e paskan zbulue. po qaq te zot qe kokan kan shiptaret pse se kan rujt kulturen evet ose gjuhen e vet e fen e vet.

boy prishtine @ 11/10/2012 21:12

Pushtetraėt tonė nė Trojet shqiptare u mjaftonė tė jenė tė pasur dhe ta vjedhin pasurin e popullit tė vetė. Tė gjitha mundėsitė ka qenė e rrugės qė tė jepen pėr zbulimin e kėtyre mrekullive qė asnjė popull nuk i ka deri mė sot. Nuk e gaboj kur e them se njeriu i bardhė i parė ishte me origjinė prej pellazgėve Ilirve dhe sot shqiptarėve. Mos mė besofshi zbulojeni kėt prejardhje tė Kelmendasve, qė gjithnji edhe nė fiset shqiptare janė quajtė maja e fiseve. Dhe ju ka takua balli i oxhakut.

Zef Doda Ch @ 11/10/2012 19:58