Diaspora

Aziz (Krasniqi) Zhilivoda, himni antisllavokomunist

Bota Sot | 09.10.2012 19:03
Aziz (Krasniqi) Zhilivoda, himni antisllavokomunist

Sa herė qė ranė tupanėt e luftės, sa herė qė nė malet e Kosovės u lajmėrua krisma e pushkėve, nė rast, si nga legjenda dolėn bijtė e saj. Pa zhurmė, pa bujė, tė armatosur, duke lėnė nė vatra prindėrit e fėmijėt, kėta burra me shpirt tė papėrkulur askurrė nuk bėnė llogari me fatet e atdheut tė tyre. Atje nė Zhilivodėn e Drenicės, nė pyje tė Qyqavicės, kėtij kushtrimi tė shenjtė do t’i pėrgjigjeshin pėr vite e vite me radhė, gjysh, stėrgjyshėrit e Azizit, duke transmetuar tek nipi i tyre, dashurinė e madhe pėr Drenicėn, Kosovėn e krejt atdheun e kombin shqiptar. Kjo dashuri do tė rriste me aq mund e sakrifica, vitet e djalit tė quajtur Azis.
Azis Krasniqi lindi nė Zhilivodė mė 1901, i rrethuar prej dashurisė sė madhe tė dhjetėra tė afėrmve, tė cilėt popullonin kullėn e madhe rrethuar me gurėt e bardhė Drenicake. Njohu mjerimin e madh shqiptar tė asaj kohe, por edhe guximin e burrave tė Kosovės, pėr mos ta lėnė fatin e popullit tė tyre nė duart e ndyra tė serbosllavėve. Njohu ende nė moshė tė njomė, krismat e pushkėve nė malet e Qyqavicės ku pėr vite tė tėra rrallė shkeli kėmba pushtuese e ushtarit apo xhandarit serb. Ndonėse ende i vogėl nė moshė, ndjeu dhimbjen e madhe tė bashkėkombėsve tė vet, atėherė kur Zhilivoda e krejt viset e Kosovės, iu aneksua (1913) padrejtėsisht, armikut shekullor tė kombit tonė Serbisė.

(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė mėrkurėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.

Komentet

Komente (13) | Kthehu

Aziz Krasniqi nga fshati Zhilivodė i Vushtrrisė ėshtė axha i Ahmet Krasniqit, tė dytė patriot dhe trima tė pa trembur por nė kohė tė ndryshme.! Eshtė krenari pėr Zhilivodėn, Vushtrrinė dhe Kosovėn qė ka rritur trima si Azizi dhe Ahmeti. Lavdi jetės dhe veprės sė tyre Klm

IKRASNIQI @ 24/10/2012 23:55

zhilivoda osht vend i trimave e fhat i bukur i vushtrris

nustret saraci. @ 22/10/2012 21:02

"Pasul"po mė vjen keq qė nuk e ke kuptu se qka kam shkru.....kurse sa i perket per fshatin zhilivodė une nuk kam nevoj ta vizitoj kėtė Vend per ta njohur se jam rrit nė kėtė Vend dhe sa i perket trimav une jam antare e familjes te bacit Aziz dhe bacit Ahmet ....keshtu qe ki kujdes qka shkruan te perShendes

Arta @ 11/10/2012 22:31

ZHILIVODA NUK KA LIDHJE ME DRENIC.

Shpend @ 10/10/2012 20:41

Po kush jeni ju me pseudonimin Pasul.Po ku ke pare emer te tille.Po si te kan pagzue nana e baba ashtu edhe paraqitu se po na neperkemb gjellen ma te dashur te shqiptareve;Sepse komentin-pasulin tan as kush se han.Guri i madh ju keni te drejt,por nuk e dij se ēfar te kan pagezue.keni frig nga e verteta qe thueni se:Zhilivoda eshte pararoja e Drenices;Agimi ka te drejt per gjeografin,por mos se keni te beni me nje femer te verbert edhe ajo ka drejt te thot diq.fatbardhesisht ajo nuk po ven kufi dhe nuk eshte e rrezikuar Zhilivoda.H

Halit @ 10/10/2012 19:21

Pasul ngo knej shkruj e mosi i ofendo diskutust se ti e din kur me nervozon vend nuk te la neper vegsh e pa te nxa nuk e la . Zhilivoda esht rrafsh i KOSOVES .DRENICA esht pertej malit Qyqavica

Kutllaqi @ 10/10/2012 18:58

Pasul, a ke qene ndonjehere ne Kosove. Zhilivoda eshte nje fshat malor ne mes te Obiliqit dhe Vushtrise dhe nuk ka lidhje me Drenicen. Drenica eshte ne anen tjeter te Qyqavices. Kjo sa per sqarim, nga se nuk ka shume lidhje per faktin se Kosova eshte nje. Por artikullshkruesi duhet ta njohe gjeografine e Kosoves ,andaj reagimet e Artes & Co. jane me vend.

Agim Krasniqi @ 10/10/2012 18:38

O Pasul zeza, mos ke frike se qenke pa kryp e s'te han kush, trimeri kini treguar ju kommm....(ut)nistat me vra shqiptaret me te devotshem, expert te lamive te ndryshme si A. Krasniqin, Kom. Drinin, T. Zemen etj. qė kanė njohtė artin e luftės mė mirė se ti nji lugė pasili. Ty t'ruajtė Zoti sė ēdo komb ka kesi si ti por ne shqiptarėt kemi edhe pėr export. Me respekt, Qeli

Qeli @ 10/10/2012 12:23

E more pasuli po nime pasul koke. Lexo ti niher o verber ne qofse din shkrim e lexim se ku e ka krye shkollen Ahmet krasniqi,po kja ska shum rendsi se zhilivoda eshte ne komun te vushtrris,po edhe ne qofse e kem gabim ti nuk munesh me e ngrit veten duke e ofendue tjetrin o i mjer.

faiku @ 10/10/2012 10:45

DRENICA heroike

gresa @ 10/10/2012 10:27