Diaspora

Frikė, se mos vrasjet do tė pėrsėriten nė mesin tonė

Bota Sot | 09.10.2012 19:00
Frikë, se mos vrasjet do të përsëriten në mesin tonë

Me sharjet e ofendimet, kėrcėnimet deri nė likuidim, qė i hasim nė faqet gazetave dhe tė internetit, druaj se e kėnaqim hasmin dhe fyejmė mė tė dashurit bashkė me gjakun e tyre tė derdhur pėr liri.
Metoda tė tilla nė Kosovė ka pėrdorur Serbia mbi njėqind vite. Andaj ju lus o njerėz shqiptarė, rrini larg e mė larg tė keqes sepse akoma kemi shumė pėr tė bėrė.
Nuk janė tė largėta kohrat kur sakatosej hapėsira shqiptare edhe pse vėshtirė ėshtė ti caktohet ndonjė datė, pėr tė vazhduar edhe sot dhe kėrcėnimin e hapėt tė armiqve tanė me ndarje tė atdheut.
Atėherė kur Jovan Cvijiqi filloi ndėrrimin e toponimeve tona, shkatėrrimin e fshatrave, qyteteve, tė shumė objekteve me identitet kombėtar, me plaēkitje tė llojllojshme, me rrėnimin e institucioneve historike e kulturore, me rrėnim tė shėndetit, me burgosje e cenim tė familjes, me rrezikimin e ekzistencės biologjike e etnodemografike e deri te krijimet e rretheve traumatiko-psikike me pasoja tė rėnda. Serbėt me planet e tyre kundėr kėtij populli e kėsaj hapėsire, zbritėn deri nė palcėn e tokės, tė frutit, tė bukės e ujit e deri te ndėrrimi i peizazhit shqiptar. Dhe kėshtu nga viti nė vit, nga dita nė ditė ky gjenocid sistematik turbulloi kohėrat shqiptare dhe ėshtė ēudi se si mbijetuam deri kėtu.

(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė mėrkurėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.

Komentet

Komente (4) | Kthehu

Rreziku ekziston gjithmonė kur dihet s ekjo ka ngjarė vazhdimisht gjatė historisė ! Vrasjet ekanė lėnė Kosovėn shumė mbrapa dhe nėse prap fillojmė do tė rrezikohemi si shtet dhe si komb.Vrasjet brenda shqiptare kanė zanafillė tė hershme.Ata qė vranė Hasan Prishtinėn,Bajram Currin,Luigj Gurakuqin,Haxhi Zekėn dje,sot vranė Ahmet Krasniqin ,Tahir Zemajn,Xhemajl Mustafėn dhe shumė patriotė tė tjerė,kurse nesėr do tė vrajnė figurat mė tė njohura tė populli .Rugova thoshte ;Jemi popull i vogėl,edhe lisat duhet t,i bėjmė pėr veti,,! Pra t,a ruajmė,t,a respektojnė jetėn e ēdo shqiptari,se na duhen "KLm

IKRASNIQI @ 25/10/2012 10:21

dihen te gjitha vrasjet prej kujna jan ba. do vrases jan vra prej atyne qe kan dhan urdhna per vrasjet e ktyne te vramve veq me hup trag.

Byrdynaj @ 11/10/2012 12:45

Mos nxitoni me dhen emra e me etiketu njerz pa kurr far deshmije...Ma e mira e se mires esht gojes kapak bitha rahat...Mu marr me kto pun as ne gjep as ne gji sfiton njeriu ka kush mu marr me kto sende ata qe marrin rrog mujore dhe e perfaqsojn shtetin per siguri dhe liri te levizjes se lir...

SHABAN ARUSHA @ 10/10/2012 17:33

Ne mesin e ksaj fotoje e kame njohur personalisht qe nga viti 1983 vetem Haki Imerin nga fashati Vojnik dhe me besoni se burr ma te mire nuk ka pas ne ate rexhion ku ka jetu dhe punu ne shkollen fillore Turiqefc. Kur e shof ket foto trupi me rrqethet dhe them si ka mundsi nje burr si Hakiun ta vrasin!

Qamil @ 10/10/2012 12:22