Diaspora

Kosova duhet tė lirohet nga askushėt e nga vrasėsit

Bota Sot | 08.10.2012 19:23
Kosova duhet të lirohet nga askushët e nga vrasësit

Nė atė vit kriste pushka nė Tiranė. Kriste pėr ta koritė Shqipėrinė. Sė pari vranė Azem Hajdarin e pastaj vranė edhe Kolonel Ahmet Krasniqin.
Shumė vite kaluan por harresa nuk mund tė merr vendin e kujtimit. Kujtohen e pėrkujtohen, me ceremoni e pa ceremoni, nė shtėpi e salla publike, nė gazeta e TV tė ndryshme, me kėngė e poezi.
Tė dy kėtyre Heronjve tė Kombit u kėndova kėngė me respektin mė tė madh prej njeriu. E dija dhe isha i bindur se kėta njerėz dhe shumė tjerė qė u vranė nga duart tradhtare, kishin vlera tė pakufishme pėr kombin e atdheun. Rruga e tyre jetėsore tregonte qartė se kėta njerėz ishin tė kalitur qė proceset e luftės pėr liri, pavarėsi e demokraci ti ēonin nė vendin e duhur. Dikujt nuk i konvenonte njė rrugė e tillė. Andaj, “duhej” shkrepė arma. Shqiptari nuk priton ta shkrep armėn kundėr shqiptarit. Historikisht njerėzit mė tė devotshėm tė lirisė i vranė vetė shqiptarėt.
Kėtu nė mėrgimin e rėndė pėrkujtohen dėshmorėt, lufta, vuajtjet dhe mjerimi i kombit, por qė edhe sot nuk ėshtė i vogėl edhe pse kaluan shumė vite nė liri e “demokraci”!


(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė martėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.

Komentet

Komente (3) | Kthehu

Artikull me shum domethenje krejt qka esht shkruar ka nji rendsi komtare patriotike dhe njerzore...Ay qe ka ngre gishtin kunder kti burri dhe shum shqiptarve tjer si ky ay esht tradhtar i kombit shqiptar...Autorin e kti testi e pershnes dhe i uroj tana te mirat kjo tem ka domethenje te madhe per ata qe e din se qka esht shqiptaria-patriotizmi komtar...Shaban Arusha per momentin ne nahin e Llapit ne f.Llapashtic...

SHABAN ARUSHA @ 09/10/2012 17:58

M I R E D I T A :- Ka aqe shume ASEKUSHA ne Trojete Shqipetare sa ska force qe i denone. Pere Pushtete Jane ne gjendje qdo gje te bejne. Zote Denoji se ....... t u n g .

Rustem Gashi @ 09/10/2012 13:05

Kush e vrau deshmitarin e gjalle per vrasjen e Azem Hajdarit? Le te komentojne te tjeret.

hasyka @ 09/10/2012 11:49