Kosova duhet të lirohet nga askushët e nga vrasësit - Bota Sot
Kosova duhet të lirohet nga askushët e nga vrasësit

Diaspora

E mërkurë, 24 gusht 2016

Kosova duhet të lirohet nga askushët e nga vrasësit

Më: 8 tetor 2012 Në ora: 19:23

Në atë vit kriste pushka në Tiranë. Kriste për ta koritë Shqipërinë. Së pari vranë Azem Hajdarin e pastaj vranë edhe Kolonel Ahmet Krasniqin.
Shumë vite kaluan por harresa nuk mund të merr vendin e kujtimit. Kujtohen e përkujtohen, me ceremoni e pa ceremoni, në shtëpi e salla publike, në gazeta e TV të ndryshme, me këngë e poezi.
Të dy këtyre Heronjve të Kombit u këndova këngë me respektin më të madh prej njeriu. E dija dhe isha i bindur se këta njerëz dhe shumë tjerë që u vranë nga duart tradhtare, kishin vlera të pakufishme për kombin e atdheun. Rruga e tyre jetësore tregonte qartë se këta njerëz ishin të kalitur që proceset e luftës për liri, pavarësi e demokraci ti çonin në vendin e duhur. Dikujt nuk i konvenonte një rrugë e tillë. Andaj, “duhej” shkrepë arma. Shqiptari nuk priton ta shkrep armën kundër shqiptarit. Historikisht njerëzit më të devotshëm të lirisë i vranë vetë shqiptarët.
Këtu në mërgimin e rëndë përkujtohen dëshmorët, lufta, vuajtjet dhe mjerimi i kombit, por që edhe sot nuk është i vogël edhe pse kaluan shumë vite në liri e “demokraci”!


(Tekstin e plotë mund ta lexoni të martën në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot” botimi i Diasporës – Perëndimit)

Abonohuni në gazetën “Bota sot”. Mundësitë e abonimit janë në Zvicër e Gjermani.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test