Diaspora

Grupi i Intelektualėve tė Fshatit Isniq nė Zvicėr

Bota Sot | 08.10.2012 19:04
Grupi i Intelektualëve të Fshatit Isniq në Zvicër

Me rastin e 100 Vjetorit tė Shpalljes sė Pavarėsisė sė Shqipėrisė
Grupi i Intelektualėve tė Fshatit Isniq nė Zvicėr, pėrkrahur nga
INSTITUTI I HISTORISĖ – PRISHTINĖ,
Ambasada e Republikės se Shqiperisė nė Zvicer,
Ambasada e Republikės se Kosovės nė Zvicer dhe
SH. H. “Agim Kukleci” nga Isniqi - dega nė Zvicer.
Organizojnė: Tribunė shkencore
“ 100 Vjet Shtet Shqiptar dhe
Kontributi i fshatit ISNIQ nė Pavarėsinė e Shqipėrisė”
Tribuna mbahėt tė Dielen , me 21Tetor 2012 duke filluar nga ora 10 h 00
Adresa: Restaurant –Avanti Pizza-Hauptstrasse 46 CH – 2554 Meinisberg (Bern)

Komentet

Komente (2) | Kthehu

I nderuari Rustem, sėpari shkruje emrin si duhet e atėhėr kritiko!??? Sa i pėrket kėsaj Tribune ajo ėshtė e nivelit me tė lartė shkencor dhe profesional. Kurse sa i pėrket lokalizmit tė tregojm se nuk kan faj Isniqi qe ka krijue Histori. Shiqo vetem fotografin e Isė Boletinit nė Vlor duke ecur nepėr qytet, ai ėshtė i rrethuar me shtat burra trima tė Isniqit me tė cilet e krijoj Garden e parė Ushtarake tė Shqiperis me 1912, pastaj Kuvendi i Isniqit Ku mblodhi ter Parin e Kombit pėr ta organizuar kryengritjen gjithkombtare pėr ēlirimin e trove Shqiptare dhe vendimet e Kuvendit tė Isniqit u shpallen tek Verrat e Llukės ku u lidh besa. me 1910, po deshe isniqin e gjen edhe nė rapsodit dhe nė epiken shqiptare, Isniqin e gjen edhe nė Vargjet e Gjergj Fishtes, Isniqin e gjen edhe nė deftere tė Londres, Osllos, tė Stambollit etj.etj...... Pra historia nuk guxon ti mball syt nga realiteti dhe se ka kaluar koha e sistemeve kur nuk ėshtė guxuar tė shkruet apo ėshtė shkruar me direktive.

ERI @ 12/11/2012 22:22

M I R E D I T A :- Urime Intelektualte e Fshatite Isniqe . Po frigoheme qe tashe do fillojine edhe tjerete te organizojine ne grupe te vogla. Historija po perseritete me shprehjene:A dine kushe Jame-mi ne. Ambasada - kONZULLATA organizoni pake ma profesionalishte lereni LOKALIZMINE . Ju Pershendese.

Rustem Gashi @ 09/10/2012 13:19