Diaspora

"Fėmijėt shqiptarė” merr vlerėsim tjetėr nė SHBA

Bota Sot | 05.10.2012 19:16
"Fëmijët shqiptarë” merr vlerësim tjetër në SHBA

Trajtimi i fėmijėve me autizėm qė bėhet nė Shqipėri nga fondacioni "Fėmijėt Shqiptarė" ėshtė vlerėsuar nga njė organizatė homologe e njohur nė tė gjithė botėn me qendėr nė Neė York, e quajtur "Autism Speaks’ .
Bashkėshortja e Kryeministrit Berisha, zonja Liri Berisha, gjatė vizitės sė saj nė Neė York, javėn e kaluar u nderua me ēmimin prestigjioz “FEBA 2012” me motivacionin “Pėr angazhimin e saj nė botėn e gruas, veēanėrisht pėr gratė nė nevojė dhe pėr punėn e saj tė palodhur pėr ta bėrė botėn njė vend mė tė mirė pėr gratė dhe pėr mbėshtetjen e veēantė qė i ka kushtuar grave dhe fėmijėve tė prekur nga sėmundje tė ndryshme apo te nenave dhe fėmijėve tė varfėr nė Shqipėri, Ballkan, rajon dhe botė ”
Ky ėshtė ēmimi i dytė lartė, i dhėnė nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės pėr Zonjėn, Dr. Lirie Berisha, Presidentja e fondacionit “Fėmijėt Shqiptarė" bashkėshortja e Kryeministrit Berisha. Zonja Berisha. E cila ėshtė nderuar njė vit mė parė nė Ėashington nga Organizata Ėomen’s Information Netėork gjatė njė ceremonie me ēmimin ĖIN International Achievement Aėard - “Ēmimin Ndėrkombėtar tė Suksesit pėr Gruan”, pėr pėrkushtimin dhe punėn e saj nė ēėshtjet e grave, nė njė ceremoni ku ka marrė pjesė dhe vetė Zonja e Parė Amerikane, Michele Obama.
Ēmimi i cili pėrcaktohet nga njė komision special i ngritur posaēėrisht pėr vlerėsimin e kandidaturave nga e gjithė bota, dhe ēmim qė ndėr vite janė vlerėsuar mjaft emra tė njohur tė artit kulturės dhe politikės nga e gjithė bota,tė cilėt kanė dhėnė kontribut nė promovimin e paqes,kulturės dhe kujdesit ndaj shtresave nė nevojė.


(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė shtunėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Diaspora