Diaspora

Joseph DioGuardi – misionar i shqiptarisė

Bota Sot | 04.10.2012 19:15
Joseph DioGuardi – misionar i shqiptarisë

Do tė duhej afėr njė shekull nga ardhja e shqiptarit tė parė nė Amerikė mė 1886, qė shqiptarėt e Amerikės tė kishin zėrin e tyre nė Kongresin Amerikan. Dhe pikėrisht, nė nėntor 1984 shqiptaro -amerikani Joseph DioGuardi , anėtar i Partisė Republikane u zgjodh anėtar i Kongresit Amerikan nė njė distrikt tė shtetit tė Nju Jork qė pėrfaqėsohej nga demokratėt pėr 50 vjet rresht
Emri i DioGuardit nė Amerikė ka njė pėrqasje pėr nga veprimtaria atdhetare nė ndihmė tė ēėshtjes kombėtare shqiptare me Abdyl Frashėrin. Nuk mund tė lėsh pa pėrmendur veprimtarinė e tij ēerekshekullore pėr ardhmėrinė e Kosovės dhe fatin e kombit shqiptar nė mijėvjeēarin e ri.
Joseph DioGuardi ka lindur nė Bronks tė Nju Jorkut me baba shqiptar dhe nėnė italiane. Babai i tij erdhi nė Amerikė nga njė fshat arbėresh i Italisė, Greci, i banuar me shqiptarė tė shpėrngulur nga Shqipėria me 1461 si ushtarė tė Skėnderbeut ku dhe vetė Skėnderbeu qėndroi gjatė udhėtimeve tė tij nė ndihmė tė Mbretėrisė sė Napolit pėr tė luftuar francezėt. Ėshtė njė shqiptar me mision. Njė misionar i vėrtetė i shqiptarisė nė Amerikė. Pėr mė shumė se 25 vjet ai jeton midis trevave shqiptare nė Ballkan dhe Amerikės. Ku nuk ka shtegtuar DioGuardi nė mbrojtje tė ēėshtjes kombėtare shqiptare : nė Beograd, Stamboll, Australi, Londėr,Paris, Luksemburg, Vjenė, Prishtinė,Ulqin, Bajram Curri, Tiranė, Tetovė,Torontoe gjetkė. Ēudi, kjo ndodh pas mė shumė se njė shekull kur Abdyl Frashėrit s’i zinte kėmba dhe’ pėr Shqipėrinė nė verėn e 1878-ės duke trokitur dyerve tė kancelarive Europiane nė ndihmė tė Autonomisė sė katėr vilajeteve tė banuara nga shqiptarėt nė Ballkan.


(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė premten nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.

Komentet

Komente (3) | Kthehu

Zef DioGardi ėshtė njė ndėr promotorėt dhe lobuesit mė tė suksesshėm tė qėshtjes Shqiptare nė ShBA gjat 25 vjetėve tė fundit,njeriu i cili i hapi dyert e kongresit dhe senatit Amerikan dhe e vuri nė axhendėn amerikane edhe intervenimin e administrates Amerikane nė pėrkrahje te Shqiptarėve nė Kosovė ,Shqipėri e Maqedoni ,Serbi ,Mal tė Zi e Greqi.Jan qindra zyrtarė udhėheqs tė ndershem po edhe shume delinxhi tjere qė duhet ti jen mirenjohes Joe Diogardit dhe ndihmės Amerikane sepse as ėndėrr nuk do e shihnin vehten e tyre aty ku jan.... DioGuardi duhet tė Respektohet nga instutucionet e shtetit tė popullit Shqiptar ,Republika e Kosovės dhe Shqiperis nga paritt politike qe perfaqsojn shqiptarėt nė Parlamentin Maqedonis,Serbis dhe Malit tė Zi.

Albomax @ 07/10/2012 14:48

Josef DioGardi,njeiu i cili beri aqe shume per Shqiptaret sot duehjej te kishte emrin e tij diku ne mese te qendrese se Prishtines apo Tiranes.Presidente tane dekorojne te huajet me dhoje dhoje dekoratashe pore te vetin e harrojne se ishte njiher.

Dritoni @ 05/10/2012 14:12

Kombi shqiptar ende nuk e ka kuptue rrolin kontributin dhe misionin e zotit Dio Guardi me origjine shqiptare.Prandaj pershendes kete shkrim kronologjike por shume domethenes per kete futyre tenkombit qe hyri ne historine tone ne shekullin ne tri dekadat e fundit.Zoti e bekofte zoti Dio Guari dhe familjen e tije.Ishim me fate qe e zbuluam kete gjake shqiptari qe u be impari te thuhet shqiptar nenlegjislacionin Amerikan.

Baca Ise @ 05/10/2012 13:35