Diaspora

Raport veprimtarie tė punės 20- vjeēare tė SHKSH "Kadri Zeka"

Bota Sot | 04.10.2012 19:13
Raport veprimtarie të punës 20- vjeçare të SHKSH "Kadri Zeka"

Ditė ma parė nė Kirchheim-Teck tė Gjermanisė u kremtua 20-vjetori i veprimtarisė tė SHKSH-sė ”Kadri Zeka”. Kjo Shoqatė ėshtė themeluar mė 12.09.1992, nė Nürtingen tė Gjermanisė, nė kohėn kur Serbia pushtuese nė Kosovė kishte pushtetin ekzekutiv dhe nė forma mė barbare ushtronte dhunė dhe mbillte frikė mbi popullin e pa mbrojtur shqiptar...Mėrgata punonte pa hezitim pėr ndėrkombėtarizimin dhe ēlirimin e vendit tonė nga okupimi shtypės i Serbisė mbi Kosovėn.
Pamje e nxėnėsve tė Shkollave shqipe tė Shtutgardit me rrethinė me arsimtarėt Zejnije dhe Zeqir Asllani, me rastin e 20- vjetorit tė themelimit tė SHKSH-sė “KADRI ZEKA” tė shoqėruar me njė grup veprimtarėsh, aktivistėsh, publicistėve dhe gazetarėve.
Pamje nga publiku dhe vallėzimi gjatė manifestimit me rastin e 20- vjetorit tė themelimit tė SHKSH-sė “KADRI ZEKA”. Kėtė Manifestim me prezencėn e tyre e pasuruan mysafirė tė shumtė tė lėmive tė ndryshme si; veprimtar, nxėnės, arsimtarė tė burgosur politik, biznesmen etj.
Me kėtė rast mėsuam shumėēka pėr veprimtarinė e kėsaj Shoqate, pėr aktivitetet e zhvilluara si nė fushėn e kulturės , humanitetit, dhe manifestimeve kombėtare...

(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė premten nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.

Komentet

Komente (4) | Kthehu

Shume e vertet ,studenti ka te drejt edhe une pajtohem.Ishte nje mbremje e pergaditur shume mire.Sidomos nxenesat na kane knaq me ato vjersha te bukura. Kam par njerz me lote ne sy kur recitojshin nxansat ata ishin aktor te vertet. Po edhe une mendoj se kjo foto eshte e vitit-ittttttttttttttttttttttttttttttttttt !

Besimi @ 09/10/2012 01:53

po normal qe fotoja e mir kur ka njerez te mire aty, cdo kund njerezt e bajn shyhretin me prezemcen e tyre te mir.

anisa @ 07/10/2012 18:35

F O T O J A E V I T I T! Ne balle SHQIPONJA dy krenare ! Ne foto te bashkuar,pishtaret e lirise! Veprimtaret tane me decenje ! Nxenesit krenaria jone! Organizim i mrekullueshem ! Recitimet e nxenesve te nivelit te larte ! Fotoja eshte ajo,qe ska vend per koment! Fotoreporteri FOTO E VITIT !

Studenti @ 07/10/2012 14:58

eu lum kush ka baben e mir e ka shti ne aktivitet te mbar.se baba i rrugave ne gyrbet eshte duke ja then kenges ku e ka len kenduesi me pare ai po e vazhdon ate ritem te njejt.

hajrija @ 07/10/2012 08:54