Diaspora

Edhe nė sulm beteje shembull frymėzimi dhe fisnikėrie

Bota Sot | 03.10.2012 18:55
Edhe nė sulm beteje shembull frymėzimi dhe fisnikėrie

Nė ndihmėn e drejtpėrdrejt tė Femi Lladrovcit dhe miqve tė tij nė Gjermani, u shkolluan disa djem nga Drenica nė Perėndim dhe u mbajtėn me tė holla mėsues tė gjuhės shqipe, tė cilėt shkonin kullė mė kullė, deri nė fshatrat mė tė largėt pėr tė ndriēuar atje vatrat me pishtarin e shqiptarizmės. Nė kėto vite vuajtjesh pafund, nė kėto vite tė ėndrrave tė mėdha, burri i Gllogovcit lidh jetėn me njėrėn prej zanave kosovare, me Xhevėn. Njė dashuri e pakufishme pėr Kosovėn martire, pėr lirinė e saj, e ka shtyrė kėtė Shotė tė re tė Drenicės, tė bashkojė jetėn dhe fatin e saj me Femiun. Xhevė Krasniqi ( Lladrovci) pati lindur nė vitin 1955 nė fshatin Drenovc tė Malishevės. Ati i saj si edhe tė afėrm tė tjerė patėn luftuar kundėr okupatorit serb, pėr tė aderuar mė pas nė lėvizjen e shquar tė organizatės Nacional - Demokratike Shqiptare, e cila frymėzohej prej parimeve tė Dekalogut tė Ballit Kombėtar. Xheva pati shfaqur qysh herėt dashuri e pėrkushtim pėr dije, ndaj dhe prindėrit bėnė ēmos qė vajza e tyre tė shkollohej. Mbas mėsimeve tė para nė vendlindje, Xheva vazhdoi studimet nė Prishtinė ku mbaron me rezultate shumė tė larta degėn gjuhė –letėrsi.

(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė enjten nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.

Komentet

Komente (7) | Kthehu

POR SI FEHMI EDHE XHEVA LLADOFCI JON NJERZ TE RRALL, KTA MERITOJN PERMENDORE TE SHUMTA NE GJITH VISET KOSOVES!!!! UN SAHER E SHOF TE MADHIN EDHE TE PAVDEKSHIM FEHMI LLADOFCIN EDHE BASHKSHORTEN E TIJ MU RREQETHET TRUPI PER KET BURR TE MADH TE KOMBIT!!! ME KUJTOHET NE RTK KUR FOLKE PA MASKA QE ISHIN ATA NJERZ NAT KOH SHUM TE RRALL QE FOLSHIN PARA MEDJAV PA MASK QE AJ FJALET QE I FOLI NE KOHEN E FUNDIT NEPERMES RTKs ATO FJAL KURR NUK MUJ I HARROJ, FJAL QE U LYPSHIN MU FOL PARA EVROPE POR DITI AQ MIR TE FOLI !!!

Malsija e Llapit @ 08/10/2012 23:36

Fehmi dhe Xheva Lladroci si Azembejta me shot Galicen..Fati i zi qe vllezrit e tij perfituan ne emer te madhit Femi e se mbrami ja kan len lapidarin ende pa ja ndertu se te gjitha parat qe kan kjen te dedikuara per kullen e Femi dhe Xheve Ladroci Ramiz hejni jau keqperdori ky esht nji turp i cili sduhet te falet.

SHABAN ARUSHA @ 05/10/2012 12:01

LAVDI, NA LINDSHIN SA ME SHUME SI KETA E SA MA PAKEZ SI ATO....

shkupjani @ 04/10/2012 18:54

Atdhetaret e duan Jeten, dhe dijn me mire se cdo kush ta vlersojn Ate. Atdhetaret duan Jeten te cilen ua fali ZOTI. Dhe nuk njohin ZOT tjeter. Atdhetaret e duan Jeten me dinjitet, krenar me ate qe kan dhe me ate qe Jan. Atdhetaret nuk gjunjezohen sepse Vdekja per Lirin e popullit eshte casti me i lumtur i Jetes se Tyre. Atdhetareve mos ju pregatitni pritje... Atdhetaret nuk kthehen ne shtepi... Atdhetaret sjellin lirine.

Atdheu @ 04/10/2012 17:18

Sa here i shoh keta dy, me tkurret barku. Them linden per njeri-tjetrin dhe vdiqen me njeri-tjetrin per Shqiperine e Bashkuar. Thua ta kish bere regjine nje regjisor nga HOLLYWOOD-i, e cila do te dilte me e zbehte se realiteti i Zotit te ketyre Dy Heronjeve. Sa e sa njerez te ēilter dolen nga gjeni yne shqiptar, qe fare nuk e vune jeten ne pyetje kur i kerkoi Memedheu?! Sa e sa njerez vdiqen per keto troje?! Fehmi dhe Xheve ua kemi shume-shume BORXH Bashkimine Kombit. U preheshi paqesisht ne xhennet. LAVDI.

Fati (Vjene) @ 04/10/2012 14:22

Vetem nacionalizmi shqiptar mund te beje bashkimin e Shqiperise Etnike, te gjitha te tjerat jane fjale boshe. LAVDI VEPRES HEROIKE TE XHEVE E FAEHMI LADROVCIT!

Malesor Mali @ 04/10/2012 10:08

LAVDI I KOFT DHEU I KOSOVES HEROI I KOMBIT FEMIU DHE XHEVE LLADROVCI...

FARK @ 03/10/2012 19:10