Diaspora

Diaspora dėrgon nė Kosovė minimum 600 milionė € nė vit

Bota Sot | 01.10.2012 19:22
Diaspora dërgon në Kosovë minimum 600 milionë € në vit

Ministri i Diasporės, Ibrahim Makolli, mori pjesė nė panel-diskutimin me temėn: “Roli i diasporės kosovare nė zhvillimin ekonomik tė Kosovės”,i organizuar nga Ministria e Diasporės e Republikės sė Kosovės, nė partneritet me Institutin pėr Hulumtime Zhvillimore-RIINVEST.

Nė kėtė diskutim u paraqit njė punim i RIINVEST-it, ku thuhej se diaspora luan njė rol tė rėndėsishėm nė ekonominė e Kosovės, me dėrgimin e remitencave, por edhe me investime direkte tė kapitalit.

Raporti i RIINVEST-it, po ashtu, tregoi se 70% e emigrantėve dėrgojnė mjete financiare te familjet e tyre nė Kosovė.

Ministri i Diasporės, Ibrahim Makolli, theksoi se efektet e mėrgimtarėve nuk janė vetėm sjellja e kapitalit nė Kosovė, por, sipas tij, e rėndėsishme ėshtė edhe pėrvoja, standardet dhe metodologjia e punės nė vendet ku jetojnė dhe veprojnė. Ai, gjithashtu, ka potencuar se investitorėt e huaj njėsi matėse e konsiderojnė investimin e mėrgimtarėve nė vendin e origjinės.

“Sipas disa pėrllogaritjeve, edhe pse nuk dua tė keqinterpretohem, sepse nuk kemi statistika apo tė dhėna zyrtare, por pėrafėrsisht llogaritet se njė e treta e popullit vazhdon tė jetojė jashtė vendit. Ky numėr pėrfshin kryesisht pjesėn e re tė tė larguarve nga Kosova nga vitet e 60-ta e kėndej. Shqyrtimi i raporteve dhe i analizave tė ndryshme ndihmon qė tė gjenden modalitete pėr ta ndėrtuar infrastrukturėn mė tė pėrshtatshme ligjore pėr realizimin e objektivave nė raport me diasporėn”, tha ministri Makolli.

Ai, gjithashtu, informoi se tashmė ka filluar edhe krijimi i zyrave tė veēanta nė komunat e Kosovės, tė cilat do tė vihen nė shėrbim tė mėrgimtarėve. Njėkohėsisht, ministri i MeD-sė, Ibrahim Makolli, tė pranishmit i informoi edhe pėr krijimin e njė baze tė tė dhėnave jo vetėm tė bizneseve, por tė tė gjitha profileve tė mėrgatės, qė do ta pasqyronte edhe potencialin e saj profesional. Ndėrkaq,- siē u shpreh ai,- tashmė janė duke u shqyrtuar edhe modalitetet ligjore, nė mėnyrė qė tė mos ketė probleme nė rekrutimin e nėpunėsve civilė nga diaspora.

Brenda vitit, emigrantėt tanė dėrgojnė tė holla nė vlerė rreth 600 milionė euro, u tha nė raportin e paraqitur nga Instituti RIINVEST. Kėto dėrgesa pėrbėjnė rreth 14% tė GDP-sė nė Kosovė.

Drejtoresha e Institutit RIINVEST, Diellza Gashi, ka thėnė se dėrgesat nga jashtė pėrdoren kryesisht pėr konsum dhe vetėm 3% e vlerės sė pėrgjithshme kanalizohet pėr investime.

“Gjysma e remitencave nė para tė gatshme janė pėrdorur pėr konsum, 18% janė pėrdorur pėr ndėrtimin e shtėpive dhe pėr riparime, 17% pėr qėllime shėndetėsore, 15% pėr arsim dhe vetėm njė pjesė modeste prej 3% pėrdoret pėr investime. Do tė thotė ėshtė njė shumė, shumė e vogėl, qė ėshtė pėrdorur pėr investime, kryesisht pėr konsum”, tha Gashi.

Arsye kryesore pse emigrantėt nuk planifikojnė tė investojnė nė vendin tonė, sipas punimit, u tha se janė mungesa e informacioneve nga institucionet rreth mundėsive tė investimit, korrupsioni, si dhe politikat e pafavorshme fiskale.

Ndėrkohė, kryetari i Odės Ekonomike tė Kosovės, Safet Gėrxhaliu, pohoi se emigrantėt tanė duhet tė orientohen mė shumė drejt investimeve.

Punimi njoftues ėshtė pėrpiluar me qėllim tė nxitė debat ndėrmjet institucioneve qeveritare dhe shoqėrisė publike lidhur me rolin e diasporės dhe ndikimin nė ekonominė e vendit tonė.

Sipas kėtij punimi tė RIINVEST-it, Kosova zė vendin e 15-tė nė listėn e shteteve qė marrin mė sė shumti remitenca (si pėrqindje e GDP-sė).

Komentet

Komente (4) | Kthehu

Redaksi e nderume kater her kam shku me ble lokale ne Kosove dhe giithmon kam kunkurru po' gjith mon oshte kane e kote se ka kurrubcion pa e ba konkursin mir ume kan kerku lek ne hymje ne kufirin e kosoves mir se vini 60 euro per sigurim kan fillu edhe policia si ti shofin targat e huja follojn me ndal ke gabim ske gabim ta fusin gopen se mos shkojm te komuna pej te kurili deri te kryetari veq lek dojn ne diaspora gjith mon kemi ba per kosov po' kthehum anasielltas qka po' bon kosova per ne

Laman @ 08/10/2012 20:56

I nderuari Guri i madh si dhe i nderuari Daja. Une jam plotesisht m eju keni te drejt dhe ashtu eshte siq thuani ju por kemi edhe problemin tjeter ne ne Diaspore,kemi problemin me Ambasadat tona siq psh. Ambasaden ne Wien te austrise ku zv.Konzulli Isa Kosumķ nje njeri i papergjegjshem qe del neper Wels dhe ju thot bashkatdhetareve qe te kthejn tash nenshtetseine per ndryshe do jau ndalon Kosoven si dhe kemi raste qe Isa Kosumi ju thot njerezve si psh (Besim Oruqit) nga qyteti Steyr te austris se nalt qe do te intervenoj dhe nuk ka shans te shlyej nenshtetesin e Kosoves. Valle a nuk eshte kjo marri dhe tash kemi ,,Ministrin e Diaspores' a merret ky minister me keto gjana apo eshte minister vetem te kasirat ndonje meditje nga bugjeti i popullit dhe asgje tjeter.

Dukagjinasi @ 07/10/2012 05:20

edhe pse ndihmojna nga pak prap jena kategoria ma e nenqmuar e popullit na jena ata qe duhet gjdo artikull me ble ma shtrenjt se ata ne KOSOV na jena ata ma te perqeshurit na jena ata qe pagujna dogana e pagujna sigurim te automjetit po nese na shkatohet dami nuk marrim pagesen per damtimin e automjetit se kjo kompania e sigurimit ato paret qe duhet me na i dhan neve si dam shperblim ju jap premi drejtorve nga 10.000€ e rrog te majme 3500€ etj etj

Guri i madh @ 01/10/2012 21:37

Po ma se e vertete qe Diaspora financon familjet por mos te harrojm se keto jan te hyra te mireseardhur edhe per shtetin e Kosoves.Por qfar rrespekti ka diaspora zero a merret kush per problemet e tyre ,askush,a ka delegat ne parlament JO.Diaspora iu vyen vetem per financa dhe asgje tjeter.

daja @ 01/10/2012 20:02