Diaspora

Ti japim fund politikės antikombėtare

Bota Sot | 01.10.2012 18:46
Ti japim fund politikës antikombëtare

Qeveritė tė cilat katapultohen me vota tė vjedhura dhe tė manipuluara nė pushtet, ato edhe po mbijetojnė me korrupsion e nepotizėm dhe bashkėjetojnė me krimin.

Prijėsit e tillė, bashkė me mbėshtetėsit e sojit tė vet, pėr pak kohė mundėn tė zaptonin ēdo gjė ku ata arritėn tė vendosnin sundimin e tyre "demokratik", duke kufizuar kėshtu lirinė e veprimit sipas vullnetit personal mbi shqiptarėt e mpirė me opium demagogjik tė vėnė nė pėrgjumjen e cila vazhdon, pėr tu bėrė ata vet prijės tė "pa zėvendėsueshėm" para popullit tė cilit i takojnė dhe zgjatur pushtetin e tyre deri nė pafundėsi.

Qeveritė tė cilat katapultohen me vota tė vjedhura dhe tė manipuluara nė pushtet, ato edhe mbijetojnė me korrupsion e nepotizėm dhe bashkėjetojnė me krimin, nė dosjet e tė cilave flenė "drejtėsia e shantazhuar” politike si nė Shqipėri ashtu edhe nė Kosovė.

Madje, pėr mė tepėr derisa drejtėsia nė Shqipėri zbardh ndonjė rast aty kėtu, ku nuk preken drejtpėrsėdrejti interesat e tė fortėve tė vendit, e ashtuquajtura "drejtėsi" nė Kosovė, as pas 12-13, vitesh, nuk arriti tė zbardhė kurrė ndonjė krim me peshė, nga tė shumtat e ndodhura ndėr vite.

"Drejtėsia" dhe ligji nuk vepron me kohė dhe as si duhet, nė Shqipėri as Kosovė edhe kur nga qeveritarėt hileqar shesin pjesė tė vendit si deti nė Shqipėrinė e Jugut apo kur duan t’ua falin Serbisė veriun e Kosovės, duke ua zhdukur kėshtu shqiptarėve edhe atė pakė shpresė tė mbetur pėr njė jetė mė tė sigurt dhe ardhmėri mė tė mirė nė atdheun e tyre ende tė adhuruar me zemėr nga populli duarthatė.


(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė martėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.



comments powered by Disqus
Tjera nga Diaspora