Diaspora

Diaspora boshnjake: Serbia mė nuk banon nė Kosovė!

Bota Sot | 30.09.2012 19:59
Diaspora boshnjake: Serbia më nuk banon në Kosovë!

Kryetari i Kongresit Botėror tė Diasporės Boshnjake nga Kosova, Esad Shabotiq theksoi se “Serbia mė nuk banon nė Kosovė, pasi qė moti e ka humbur tė drejtėn mbi tė dhe gjithnjė derisa tė mos e pranojė Kosovėn shtet ajo nuk do tė anėtarėsohet nė Bashkimin Evropian.

Shabotiq e tha kėtė nė Kongresin II tė kėtij kongresi qė sot u mbajt nė Luksemburg, duke shtuar se aty tashti ekziston Republika e pavarur dhe sovrane e Kosovės.

Sipas fjalėve tė tij, megjithė faktin qė nė Kosovė refuzohet ēfarėdo ndarje, shkėmbimi i territoreve megjithatė do tė ndodhė dikur.

“Kjo do tė ndodhė thjesht pėr arsye se Republika e Kosovės nuk do tė lejojė qė njė pjesė e popullit tė saj tė mbetet nė mėshirė tė Serbisė sė tashme (jo)demokratike. Shkėmbi mė real do tė ishte qė Presheva t’iu lihet serbėve nė kėmbim tė Zubin Potokut, derisa shkėmbimi Presheva shqiptarėve, kurse Mitrovica serbėve kurrsesi nuk bėn tė pranohet nga ana e Kosovės”.

Duke thėnė se Kosova ėshtė duke shkuar nė drejtimin e mirė sa i pėrket padrejtėsisė historike qė i ėshtė bėrė popullit shqiptar, ajo padrejtėsi gradualisht por me siguri po pėrmirėsohet, kėshtu qė mund tė presim formimin e njė shteti me ndikim tė shqiptarėve, tė ashtuquajtur “Shtetet e Bashkuara Shqiptare, me ēka pėrfundimisht do tė pėrmirėsohej padrejtėsia historike ndaj kėtij populli.

Pėr kėtė shtet tė bashkuar qė, sipas tij do tė bėhet realitet, duhet lėvizur proteza tė kujdesshėm dhe nga bashkėsia ndėrkombėtare tė kėrkohet drita e gjelbėr pėr tė drejtėn e bashkimit me pjesėt e popullit tė vet.

Sipas komunikatės nga ky kongres, boshnjakėt e Kosovės nė diasporė miratuan edhe njė deklaratė, ku pos tjerash thuhet se ata padyshim theksojnė pėrkushtimin e tyre pėr parimin e sundimit tė sė drejtės, parimeve tė tolerancės, respektimit tė tė drejtave tė njeriut e demokracisė. Nė kėtė deklaratė ėshtė paraqitur edhe kėrkesa qė boshnjakėve tė Kosovės t’iu lejohet formimi i komunės sė Vitomiricės, qė do tė pėrfshinte Vitomiricėn, Dobrushėn dhe disa fshatra pėrreth ku boshnjakėt para luftės sė fundit kanė qenė shumicė, ose shumicė relative.

Krejtėsisht nė fund, boshnjakėt nga Kosova nė diasporė i dėrguan thirrje popullit shqiptar-kosovar qė Kosovėn ta bėjnė tė hapur dhe demokratike pėr tė gjithė, pra edhe pėr boshnjakėt, si dhe tė pėrtėrijnė marrėdhėniet e hapura dhe miqėsore, me ftesė qeverisė, partive politike, bashkėsive fetare, mediumeve dhe tė gjithė njerėzve tė vullnetit tė mirė qė tė pranojnė kėtė deklaratė.comments powered by Disqus
Tjera nga Diaspora