Diaspora

Dr. Liri Berisha u nderua me ēmimin prestigjioz “FEBA 2012”

Bota Sot | 30.09.2012 19:06
Dr. Liri Berisha u nderua me çmimin prestigjioz “FEBA 2012”

Nju Jork Siti: Tė martėn me 25 shtator 2012, Federata e Shoqatave Ballkanike Amerikane (FEBA), sė bashku me partnerin e saj tė organizatės Ballkanasit dhe Ballkana Amerikan - Kėshillin pėr Marrėdhėnie me Publikun, mbajti takimin vjetore tė tyre: "Konferenca ; Harta e Leadershipit Ballkanik".
Tema e kėtij viti e kėsaj konference prestigjoze ku marrin pjesė pėr ēdo vit udhėheqėsit mė tė lartė nga Ballkani, ishte "Gratė nė Formėsimin e Shoqėrisė".
Nė ndėrkohė, si ēdo vjet njė nderim me ēmimin FEBA, iu dha disa udhėheqėsve mė tė dalluar nga Ballkani pėr kontributin e tyre tė rėndėsishėm, nė politikė , ēėshtjet sociale dhe fushat profesionale nė shoqėrinė nė pėrgjithėsi.
Mbrėmje solemne FEBA 2012, e cila u ndoq nga njė numėr i madh i gazetarėve tė akredituar nė OKB, atyre tė ardhur nga Ballkani dhe shtypit shqiptarė nė SHBA, filloi me njė pritje nė formė kokteji, ku liderė dhe pėrfaqėsues tė qeverive nga Ballkani, rajoni dhe bota, tė cilėt ndodhen nė Nju Jork, nė pjesėmarrjen e tyre nė Sesionin e 67-tė tė Punimeve tė Asamblesė sė Pėrgjithshme tė Kombeve tė Bashkuara, shkėmbyen mendimet dhe pėrvojat e tyre nė lidhje me sukseset e tyre, pėr tė kontribuar edhe nė lidhjet mė tė mira fqinjėsore, mes tyre.


(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė hėnėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.comments powered by Disqus
Tjera nga Diaspora