Diaspora

Shkolla shqipe mesazh i ardhmėrisė

Bota Sot | 30.09.2012 19:05 • Miradije Gashi
Shkolla shqipe mesazh i ardhmërisë

Asgjė mė shumė s’ka mbetur nė kėtė kohė se sa shkolla shqipe qė jep forcė e dashuri pėr atdhe. Njė ndjenjė e larte krenarie po mbushė zemrat e arsimtareve me rastin e fillimit te vitit te ri shkollor dhe pa asnjė dyshim mbi supet e tyre rėndon pėrgjegjėsi shumė e lartė pėr nxėnėsit jashtė mėmėdheut. Ata mėsues qė u shkrinė dje pėr atdheun e tyre, po ata vazhdojnė edhe sot tė sakrifikojnė pėr mėrgatėn e rininė shqiptare. Mėsuesit janė ata, tė cilėt luajnė rol tė pazėvendėsueshėm kundėr asimilimit tė njė nacionaliteti apo tė njė komuniteti jashtė vendit. Pse historia jonė ka qenė pėr mėsuesit gjithherė mė e vuajtur se pėr kė do tjetėr? Sepse dhimbja e mėsuesit pėr nxėnėsit ėshtė si dhimbja e prindėrit pėr fėmijėt! Cilat ndjesi atdhetare nxisin shpirtin e mėsuesit pėr t’u angazhuar rreth gjuhės e historisė se kombit? Janė katrahurat qė kaloi populli shqiptar e nė veēanti pjesa atdhetare e tij, ne ketė rast Kosova ishte gjithmonė nė shėnjestėr tė shovinizmit serb! Cilat ndjesi kombėtare e nxisin shpirtin e mėsuesit rreth historisė nacionale? Janė periudhat qė te ngjallin Skėnderbetė, Miē Sokolėt e Adem Jasharėt. Ėshtė njė gjė fisnike dėshira e brezave tė rinj pėr ta njohur dhe mėsuar jetėn e heronjve dhe vendin qė ata zėnė ne histori. Le tė kujtojmė idenė e sakrifikimit pėr Kosovėn, rėnia legjendare e Adem Jasharit, i cili me vetėmohim bėri pohimin mė tė lartė tė historisė sė atdheut, duke e shkėputur robėrinė nga prangat shekullore. Forca e qėndresės sonė s‘ka pushtues qė se ka mposhtur! Ne madhėshtinė e idealit pėr liri, shkollat pėrherė qėndrojnė tė pandashme nė ngritjen e vetėdijes pėr ta mbajtur nė kujtesė historinė e njerėzve krenarė e trima qė s’e pėrfillen vdekjen sa herė qė u pėrplasėn me dallgė e furtuna tė armiqve. Ne i mposhtem me gatishmėrinė e tė rinjve tė studentėve tanė, tė mėsuesve dhe tė profesorėve tanė, tė punonjėsve, tė motrave e vėllezėrve tanė tė shpėrndarė nėpėr botė, dėshmuam se jemi tė vendosur tė gjithė si njė, ta bėjmė shtetin tonė siē duam Ne. Ne kėtė vit festojmė 100 vjetorin e themelimit te pavarėsisė se shtetit ditėlindjen e Legjendarit, Ditėn e Flamurit, manifestimin mė tė veēantė tė Atdheut. Do tė hapen dyert krah mė krah pėr shqiptarėt anembanė globit. Ne kėtė njėqindvjetor, do ngremė dolli pėr ditėn e madhe, kėnga nuk do tė pushoj deri nė agim. Trimėria e patriotėve tanė na bėn qė te pėrulemi me respekt tė thellė para sakrificave tė panumėrta tė tė gjithė atdhetarėve tė penės e tė pushkės, te cilėt mė pėrkushtim dhanė pėr shtetin e pavarur.
Nėntori i kėtij viti ėshtė shtytje e motiv pėr mėsuesit, prindėrit dhe nxėnėsit shqiptar, ėshtė mesazh pėr ta vijuar mėsimin plotėsues tė gjuhės shqipe kudo ne mėrgatėn shqiptare. Dashuria jonė pėr atdheun, kulturėn, artin, muzikėn, sportin, vallen e traditės, do tė shfaqen ne tė gjitha shkollat shqipe jashtė vendit. Po hapen shpresat e reja tė trojeve etnike rrezja e dritės mė nė fund filloj tė shndris atdheun tonė e ndėrgjegjen kombėtare. GĖZUAR.

Komentet

Komente (7) | Kthehu

Pėrshėndetje e dashur motėr, publikimet tua pėrherė m'vijnė tė ėmbla, tė ngrohta dhe mė derdhin nektar n'zemėr; mė derdhin ėmbėlsi. Dhe ēdo gjė qė bėhet me zemėr, bėhet e mirė. D.m.th. ka vlerė dhe pėlqehet nga artdashėsit e vėrtetė, koleget dhe ne fund nga familja.

Rita Gashi @ 08/10/2012 13:37

Mėsuesit nė ēdo kohė, kanė luftuar kundėr tiranisė, mashtrimit, shfrytėzimit tė njeriut, padrejtėsisė, gėnjeshtrės, dhunės dhe shkatėrrimit. Ky mesazh i shkelqyer mbase ėshtė edhe njė apel, pėr ta ndjekur rrugėn e njerzores. Gėzuar nga Rukida, Tiranė

RUKIDA @ 08/10/2012 12:25

Poeti i vėrtetė bėn kompromis vetėm me artin e pėr artin, pėrpiqet tė qėndrojė sa mė shumė larg politikės,respektivisht ata te etshmit pėr arsim tė tillė duhen, sepse janė nė interes tė mėrgates shqiptare. Respekt dhe pėrshėndetje!

Sami Bylykbashi @ 08/10/2012 12:09

Ēdo njeri nė ēdo moment tė jetės se tij bartė me vehte tė kaluerėn,tė sotmėn dhe tė ardhmėn. Mirėpo kėta Njerėz, janė t’paktė e uroj qė t’bėhen t’shumtė pasi kėshtu shkėlqehet shqiptaria. Urime mike .

Kabashi @ 08/10/2012 11:36

Arta HOMAZH e jo Imazh,Te lutem per mirkuptim ne ndreqje Gabimi

nika @ 06/10/2012 14:18

artikull i mrrekullushem nje mesazh i mire per shqiptaret

arta @ 01/10/2012 18:24

Nuk kam fjalė ta shprehi kėnaqesinė time,Zoti jua shpėrbleftė, Zoti ju bekoftė me familje, gjithė jetėn! E gjitha mė pėlqeu shumė, pa masė artikulli.Tė fala tė pėrzemėrta, nga unė Ganja me familje.

Ganja @ 30/09/2012 23:13