Diaspora

Atdheu qė tė lė tė vdesėsh

Bota Sot | 30.09.2012 19:04
Atdheu që të lë të vdesësh

Sikur, edhe Zoti ti ketė marrė mėri shqiptarėt dhe tokat e tyre tė thara nga etja pa ujė, tė cilat nuk i digjte vetėm dielli nga lartė, por pyje dhe fusha u bėnė shkrumb e hi, nga flakėt e zjarreve tė vėna, pėrmes dorės sė "njeriut" nga poshtė dhe tė nxehtit e madh qė solli natyra kėsaj vere mbi to.

Ne shihnim me keqardhje pėrmes ekraneve televizive, zjarrfikėsit e lodhur tė cilėt nė mungesė tė mjeteve, pėrveē bartjes mbi shpinė tė trastave me ujė maleve qė digjeshin, jo rrallė duhej t`i shtynin me dorė edhe automjetet zjarrfikėse, pėr tė arritur deri nė vendin ku kėrkohej ndihma e tyre, derisa shpenzimet e ministrave dhe qeveritarėve tė kėtij vendi tė varfėr, nuk njohin kufij.

Si pėr ēudi,mu nė njė vend tė tillė plot mėkate udhėheqėse dhe qeveritare nuk kanė tė ndalur reklamat televizive, madje vazhdon tė flitet me shumė pompozitet edhe nė kėtė gjendje pėr “qeverisje tė mirė”!...e cila pėrveē tjerash, vazhdon tė ndihet shumė rehat dhe komode edhe me veriun e vendit tė pushtuar nga hordhitė kriminale serbe dhe grupet e organizuara tė UDB-sw, tė cilat luftojnė pareshtur pėr ndarjen e asaj pjese nga tėrėsia e "paprekshme" e territorit tė Kosovės.

Shteti ynė i "lirė" dhe i "pavarur" pas pak mė shumė se 4 vitesh pavarėsie (tė shpallur), rrezikohet gjithnjė e mė seriozisht nga pėrpjekjet e pandėrprera serbe pėr ndarjen e veriut. Madje, me kohėve tė fundit tendencat e tilla bėhen gjithnjė e mė tė qarta deri te shtrimi i kėrkesave tė hapura nga zyrtarėt e Serbisė siē u veprua sė fundi nga kryeministri serb Daēiq, i cili kėrkoi qė territori ynė edhe ashtu i cunguar, i vogėl dhe i kufizuar e rrethuar gjithandej me shqiptarė tė mbetur padrejtėsisht jashtė kufijve aktual tė shtetėsive tona, tė rindahet dhe copėtohet edhe njė herė, pėr tu ngushtuar deri nė pakuptimėsi.


(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė hėnėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.

Komentet

Komente (2) | Kthehu

shteti qe nuk kujdeset per popull esht si nena qe nuk kujdeset per femiun e vet,andaj i them jo nena e mire. sa her kenaqem qe kthehem ne vendlindje dhe me nji mendim jo te perkohshem,menjiher nuk shof rregul pasterti te mos flasim per pun,por shof vetem xhungel.vetem korupsion mafija shpifje rrena klane ne pune ,pra me nji fjal palestin. po me duket se qeveria e tashme dhe ajo e ardheshme nuk kan koncept ose nuk din qe te mendojn per rinin tone e cila nuk ka ardhmeri,dhe mos te quditemi se rinis i ka ngel nje ruge te vjedh plaqkit te behen fetar te fort e besa edhe islamik. nuk kan qka te bejn ter diten ...... une nuk po kuptoj se deri kurr me keshtu......

leoni @ 03/10/2012 14:53

Po Kjo Qeveri e sotme e Kosoves me gjith Deputetet nuk eshte gje tjewter perveq se Qwveri e bashkpuntorve te UDB.

Genti115 @ 30/09/2012 19:42