Diaspora

Kėmbime kulturore Kosovė Gjermani

Bota Sot | 29.09.2012 13:14
Këmbime kulturore Kosovë Gjermani

Njė marrėveshje e ngjashme e cila mundėson kėmbimin kosovaro-gjerman nė shumė fusha ka ekzituar vetėm nė vitin 1969, ndėrmjet ish-RSFJ-sė dhe Gjermanisė.

Marrėveshja ndėrkulturore ndėrmjet Republikės sė Kosovės dhe Republikės Federale tė Gjermanisė ėshtė njė kornizė e bashkėpunimit dhe tė shkėmbimit ndėrkulturor ndėrmjet tė tė dyja shteteve. Milena Wendering, zėdhėnėse pėr politikė dhe kulturė nė ambasadėn gjermane nė Prishtinė thotė pėr Deutche Welle-n, se: „E veēanta e kėsaj marrėveshjeje ėshtė se kjo ėshtė vazhdimėsi e marrėveshjes ndėrmjet ish Republikės Socialiste Federaitve tė Jugosllavisė dhe Gjermanisė nė vitin 1969. Nėpėrmjet kėsaj marrėveshjeje ėshtė vėnė baza e njė shkėmbimi ndėrkulturor“.

Njė marrėveshje e ngjashme para 40 vitesh

Sipas zonjės Wendering, brenda kornizės sė kėsaj marrėveshjeje pėrfshihen shumė fusha, qė nga shkėmbimi i kulturės klasike ndėrmjet Kosovės dhe Gjermanisė, shkėmbimi nė fushėn e arsimit, artit, litaraturės, gjuhėve, nė sport, media, nė ruajtjen e monumenteve kulturore si dhe ne fushėn e arkeologjisė. Ndėrsa, kjo ėshtė vetėm njė mė shumė, nė vazhdėn e marrevėshjeve tė shumta Kosovė-Gjermani, thotė pėr Dojēe Vele-n Artan Behrami, keshilltar nė Ministrinė e Punėve tė Jashtme tė Kosovės: „Kjo marrėveshje vjen nė vazhdėn e marrėveshjeve tė shumta qė kemi nėnshkruar me autoritetet gjermane nė shumė fusha. Ndėrsa, ndėr prioritetet e Ministrisė sė Punėve tė Jashtme ėshtė nėnshkrimi i sa mė shumė marrėveshjeve bilaterale me Gjermaninė, nė mėnyrė qė tė thellojmė sa mė shumė kėtė bashkėpunimin me Gjermaninė, tė cilin e shohim si partner strategjik”.
Ambasada Gjermane ka njė bashkėpunim tė mirė me institucionet e Kosovės, sidomos me Ministrinė e Kulturės, Rinisė dhe Sporteve thotė z.Wendering, sipas sė cilės: “Kjo marrėveshje ndėrkulturore krijon bazė pėr bashkėpunim tė suksesshėm nė tė ardhmen”.

Republika e Gjermanisė ka ndihmuar Kosovėn nė tejkalimin e sfidave

Republika Federale e Gjermanisė ka qenė shumė aktive nė promovimin e Republikės sė Kosovės nė botė i dhe i investimeve gjermane nė Kosovė. „Prandaj, qeveria e Kosovės dhe populli i Kosovės janė mirėnjohės ndaj popullit gjerman, qeverisė gjermane pėr ndihmėn e jashtėzakonshme qė ka dhėnė gjatė 20-30 viteve e sidomos gjatė procesit tė pavarėsimit tė Kosvės dhe tė shtetndėrtimit“, thotė z.Behrami.
Marrėveshja pėr bashkėpunim ndėrkulturor e nėnshkruar nga ambasadori i Gjermanisė nė Kosovė dr.Ernst Reichel dhe ministri i punėve tė jashtme tė Kosovės Enver Hoxhaj, e cila vlerėsohet si kornizė e mirė bashkėpunimi ndėrkulturor ndėrmjet tė dyja shteteve, ėshtė marrėveshja e parė qė ka nėnshkruar Kosova pas heqjes se mbikėqyrjes ndėrkombėtare tė pavarėsisė duke zėvendėsuar marrėveshjen e vitit 1969 ndėrmjet Gjermanisė dhe ish-RSFJ-sė. DW


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Diaspora