Diaspora

Ardhmėria e kombit varet prej rinisė

Bota Sot | 28.09.2012 18:10
Ardhmëria e kombit varet prej rinisë

Kirchheim-Teck-Ötlingen, mė datėn 22.09.2012 nė qytezėn Kirchheim-Teck, Ötlingen komuniteti shqiptarė pati festė sepse atė ditė Shoqata Kulturore Shqiptare“KADRI ZEKA“ me qendėr nė Nürtingen, kremtoi 20-vjetorin e themelimit tė saj . Manifestimi u mbajt nė sallėn Eduard-Mörike – Halle. Nė kremtimin e kėsaj feste tė madhe. Nė kėtė mbrėmje morėn pjesė qindra bashkatdhetarė tanė. Mėrgimtarėt e kėtij lokaliteti me rrethinė atė ditė ishin tė gėzuar dhe kishin arsye tė gėzohen sepse SHKSH-re “Kadri Zeka“, falė punės sė kryesisė anėtarėve dhe simpatizantėve tė saj arriti nė piedestalin mė tė lartė; si nė ruajtjen e Gjuhės, kulturės, Historisė, traditės, pastaj ajo rėndėsi tė madhe i kushtoi ndihmės sė atdheut dhe internacionalizimit tė ēėshtjes sonė kombėtare. Shoqata, ishte qendėr apo themi njė ēerdhe e ngrohtė ku takoheshin mėrgimtarėt tanė, shkėmbenin mendime dhe bisedonin pėr gjendjen e vėshtirė ne tė cilėn kalonte populli shqiptarė , nėn diktaturėn fashiste serbe. Pra thėnė shkurtė kjo shoqatė kreu me mjaftė sukses amanetin e martirit tė kombit z. Kadri Zeka.

Manifestimi u hap me kėndimin e himnit kombėtar

Moderatorėt Valesa Asllani dhe Saranda Elezaj, nxėnėse tė shkollės shqipe“Migjeni“ nė Stuttgart, edhe pse pėr nga mosha dhe pėrvoja ishin tė reja, ato shkėlqyen para publikut, sikur tė kishin njė pėrvojė tė gjatė nė kėtė lami.
Nė fillim Valesa Asllani i ftoi tė pranishmit qė ti nderojnė me njė minutė heshtje tė gjithė martirėt e lirisė, tė cilėt flijuan jetėn pėr ēlirimin e Kosovės.
Pas kėsaj pėrshėndetje, moderatorja Valesa Asllani, ftoi grupin vallėzues“tė shkollės shqipe “MIGJENI“ tė prezantohet me njė valle shqiptare nga trevat tona shqiptare.
Nė fjalėn e tij pėrshėndetėse, kryetari i SHKSH-sė, z. Taxhidin Bakiu, pėrshėndeti tė pranishmit si dhe familjet e heronjve dhe dėshmorėve tė kombit.


(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė shtunėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.

Komentet

Komente (10) | Kthehu

Ju lutem Ragip syla, merr pal me shtruar se askush ske duke e qesh ansamblin. Po masi jemi ne dhe te huje po qajme hallet e fmive tone, se tema eshte per rini ska asgje ktu te keqe, dhe nese je shqiptar kuptoje dertete e te rinjve nese je ne ansambel dhe merresh me rini duhet me i kuptue ti bile edhe hallet e atdhetarve.

anisa @ 29/09/2012 20:54

Ju lutem ju qe komentoni kete shkrim, mos ofendoni, sepse Shoqata mbane emrin e heroit Kadri Zeka, dhe Ai nuk guxone te perbaltet. Jo vetem kaq, por ky shkrim ka edhe vlerat e veta.

Ragip Syla @ 29/09/2012 20:18

arta,gjyshi te kerkon falje se ju paski nje hall te madhe ne familjen tane,por drejtoju gjyshit nese keni mundesi te bisedojme.Besoj se do tju ndihmoj edhe juve te jeni bashke me ata te ansamblit.

GJYSHI @ 29/09/2012 19:18

shume me gzon fakti si jeni ba gjyshe.dhe ska me mire se ke pas ate aftsi dhe mos u ba gjysh i keq dhe deshiroju te gjithve e sidomos nese e ka nje e ka deshiren te behet edhe ajo. se askush nuk del me leh ketu nese e ka nje dert te madh, se te fiset e kqija se kuptojne dertin.po kam ra ne mes te dy fiseve te kqija se te ishte njeri fis te ndihmon, po e vetme jete klluq e per ate arsye me pelqeu fotoja si prinderit si duhet i shtine femin ne ansamble te ndyshme nese je ne dhe te huje se ne vendin tend e ke afer tyre po ne dhe te huje femiun duhet me zor ta meresh diku e jo veq vet me qene me udhheq cdo kund e ate e ben prindi fallc.se ka femije boll ne dhe te huje.

arta @ 29/09/2012 18:21

me sa po shof une si gjyshi i disa nipave,arta,hysnija dhe anisa eshte nje person,por me nofka te ndryshme.i uroj sukses(sherim) kesaj zonje!

GJYSHI @ 29/09/2012 15:39

po si mos te asimilohen femija kur baba eshte ba i asmiluem, kur baes i ik truri cka mbetet aty, veq me then o zot po nenat e mira cka po hekin , se veq nenave te mira ju ndodhin kto gjera se ato disa po strehon dhe po i mbrojn disa me sene te kqija po tjtrit pasardhes i shkato keq pastaj ajo grua e keqe.

anisa @ 29/09/2012 14:14

na ka marre zoti ne qafe me baballare te kqi sdi kishte qene jeta e disa femrave ne gyrbet mish per qene, po pse edhe femija i bhet mish per qen se kisha pas dite si vje kjo dite.mos ta qite baben e keq zoti me mire me thene ne torisht.

hysnija @ 29/09/2012 12:37

baba i mir te qo ne drejtim te duhur baba i keq pr kolib te qenit, se ai te le ne gyrbet klluq

arta @ 29/09/2012 12:00

Titulli i shkrimit dhe fotoja po flasin vetė,duhet tė kujdesemi pėr rini qė mos tė asimilohet.Atyre qė punojnė me nxėnėsa ju urojmė suksese!!

BENI @ 29/09/2012 10:39

Ardhmeria e kombit mvaret prej rinise qe jeton ne TOKEN e te pareve te tyre, te gjysherve e stergjysherve! Vetem aty dhe askund tjeter do ti kontzribon kombit dhe zhvillimit te shtetit! Rinia le ti falenderohet prinderve qe organizon jete kulturore, shenjat jane shqetsuese, Rinia Shqiptare gjithnje e me shume eshte duke shkuar nga Asimilimi!

Miloti @ 28/09/2012 20:33