Diaspora

Nishani: Vatra, avokate e interesave kombėtare nė SHBA

Bota Sot | 26.09.2012 12:07
Nishani: Vatra, avokate e interesave kombëtare në SHBA

Presidenti Bujar Nishani ka vleresuar rolin e Federatės Panshqiptare nė Amerikė “Vatra”, tė cilėn e cilėsoi e njė avokate tė interesave kombėtare nė SHBA.
Nishani e ka bere kėtė deklaratė nė takimin vjetor tė Federatės, ku ishte ftuar edhe delegacioni i Kosovės.
“Pėrfaqėsuesit e federatės “Vatra” meritojnė respektin maksimal tė mbarė kombit shqiptar pėr kontributin e rėndėsishėm nė historinė e kombit, pėr atdhedashurinė e lartė me tė cilėn mbrojtėn liritė dhe tė drejtat e shqiptarėve nė trojet e tyre etnike, nė pavarėsinė e Kosovės dhe demokratizimin e Shqipėrisė”- tha Nishani.
Ai shprehu mirėnjohjen pėr mbėshtetjen e fuqishme qė Shtetet e Bashkuara, kanė dhėnė pėr Shqipėrinė dhe ēėshtjen kombėtare duke siguruar se Shqipėria do tė jetė pėrkrah tyre nė sfidat me tė cilat ballafaqohet sot pėr njė botė mė tė mirė dhe demokratike.
Nė darkėn e shtruar me kėtė rast merrnin pjesė kryetari i Federatės Panshqiptare “Vatra” Gjon Buēaj, Zėvendėskryeministri i Kosovės, Behgjet Pacolli, ambasadori i Shqipėrisė nė OKB, Ferid Hoxha, e mjaft pėrfaqėsues tė diasporės shqiptare nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.
Takimi ėshtė hapur nga kreu i Federatės “Vatra” Gjon Buēaj, i cili foli pėr kontributin e shquar tė kėsaj shoqate pėr ēėshtjen kombėtare dhe ruajtjen e kulturės dhe identitetit shqiptar.
Nishani mė herėt u takua edhe me pėrfaqėsuesit e rrjetit shqiptar tė profesionistėve dhe sipėrmarrėsve. Kreu i Shtetit nėnvizoi se Shqipėria po bėn gjithēka mundet pėr tė bashkėpunuar dhe mbėshtetur diasporėn shqiptare kudo ajo ndodhet.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Diaspora