Diaspora

Tė gjithė shqiptarėt tė votojnė pėr presidentin Obama

Bota Sot | 25.09.2012 18:36
Të gjithë shqiptarët të votojnë për presidentin Obama

Nju Jork Siti: Pėr herė tė parė, gjatė njė fushate elektorale pėr zgjedhjen e Presidentit tė Shteteve tė Bashkuara, aktivistėt shqiptarė mbajnė njė konferencė shtypi, nė zyrėn qendrore tė kandidati pėr President. Tė premten pasdite, nė Nju Jork, aty ku ėshtė vendosur dhe stafi i shtabit elektoral tė Presidentit Barack Obama, organizuar nga njė grup i udhėheqėsve politik shqiptarė, ata bėnė thirrje pėr rizgjedhjen e Presidentit Barak Obama dhe Zėvendėspresidenti Joe Biden.
Kėtė konferencė shtypi, nė praninė e Zėrit tė Amerikės(VOA), gazetės Bota Sot, RTV21, gazetės shqiptaro amerikane Illyria, agjencisė sė lajmeve INA,dhe Televizionin e Shqiptarėve tė Amerikės – ALBTVUSA, e inicioi zoti Ilir Zherka, i cili shėrbeu gjithashtu si Drejtor Kombėtar pėr marrėdhėniet etnike pėr gjatė fushatės ri-zgjedhore nė vitin 1996, tė "ticketes" Clinton-Gore dhe mė pas nė tė njėjtėn detyrė pėr marrėdhėniet etnike pėr gjatė fushatės zgjedhore nė vitin 2008, tė "ticketes" Obama-Biden.
Liderėve shqiptarė amerikanė, grupit tė politikanėve mė tė suksesshėm shqiptarė nė SHBA, zoti Mark Gjonaj, kandidati demokrat pėr Asamblenė e Nju Jorkut, zoti Ilir Zherka, anėtar, Komiteti Kombėtar Demokratik, Ken Biberaj, kandidati, pėr nė Kėshillin e Bashkisė sė Qytetit tė NY, iu bashkėngjitėn dhe profesor Sami Repishti, aktorėt James Biberi, dhe Luan Bexheti, tė cilėt bėnė thirrje pėr tė mbėshtetur edhe nga shqiptarėt e Amerikės rizgjedhjen e Presidentit Barak Obama dhe Zėvendėspresidenti Joe Biden.

(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė mėrkurėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.

Komentet

Komente (3) | Kthehu

Kush voton per Obamen,ka votue per SuperRussin!,Ky Lafazan Afrikan,pro Russ,qe nga ardhja ne Pushtet e Favorizoi Russin ne te gjitha anet e Botes!.qe nga Republikat Baltike,Gjorgjin,Planet e mbrojtjes Raketore Amerikane ne Poloni dhe Qeki,te gjitha me kerkes te Russis i hedhi posht Barak Afrikani.

Genti115 @ 27/09/2012 22:19

Te gjithe shqiptaret te votojne per Mit Romnin e jo per komunistin Barak Obama.A po e shifni ku e solli Ameriken ky komuniste.Askush nuk e respekoneaskush nuk i frikohet dhe askush nuk done me punue me te.Ne fjalimin e tije ne AP te OKB-se,asnji fjale per terorizmin musliman.Kete fjale nuk e perdori asgje per Iranin dhe asgje per rrolin e Amerikes ne trastet kur duhet te ndermarr masa.Ky e ka agjenden e vete me e shkaterrue Ameriken.Me e kthye ne sisstemin socaialiste te ngjajshem me disa shtete Europiane dhe ti nenshtrohet Rusise.Ja ky eshte Obama i djehit i sotit dhe inte ardhmes.

Baca Ise @ 27/09/2012 13:36

te gjithe shqiptart te votojn per shqiptarin Mark Gjonaj, se sa per Obamen s'po merzitem

vlora @ 27/09/2012 02:30