Të gjithë shqiptarët të votojnë për presidentin Obama - Bota Sot
Të gjithë shqiptarët të votojnë për presidentin Obama

Diaspora

E diel, 28 gusht 2016

Të gjithë shqiptarët të votojnë për presidentin Obama

Më: 25 shtator 2012 Në ora: 18:36

Nju Jork Siti: Për herë të parë, gjatë një fushate elektorale për zgjedhjen e Presidentit të Shteteve të Bashkuara, aktivistët shqiptarë mbajnë një konferencë shtypi, në zyrën qendrore të kandidati për President. Të premten pasdite, në Nju Jork, aty ku është vendosur dhe stafi i shtabit elektoral të Presidentit Barack Obama, organizuar nga një grup i udhëheqësve politik shqiptarë, ata bënë thirrje për rizgjedhjen e Presidentit Barak Obama dhe Zëvendëspresidenti Joe Biden.
Këtë konferencë shtypi, në praninë e Zërit të Amerikës(VOA), gazetës Bota Sot, RTV21, gazetës shqiptaro amerikane Illyria, agjencisë së lajmeve INA,dhe Televizionin e Shqiptarëve të Amerikës – ALBTVUSA, e inicioi zoti Ilir Zherka, i cili shërbeu gjithashtu si Drejtor Kombëtar për marrëdhëniet etnike për gjatë fushatës ri-zgjedhore në vitin 1996, të "ticketes" Clinton-Gore dhe më pas në të njëjtën detyrë për marrëdhëniet etnike për gjatë fushatës zgjedhore në vitin 2008, të "ticketes" Obama-Biden.
Liderëve shqiptarë amerikanë, grupit të politikanëve më të suksesshëm shqiptarë në SHBA, zoti Mark Gjonaj, kandidati demokrat për Asamblenë e Nju Jorkut, zoti Ilir Zherka, anëtar, Komiteti Kombëtar Demokratik, Ken Biberaj, kandidati, për në Këshillin e Bashkisë së Qytetit të NY, iu bashkëngjitën dhe profesor Sami Repishti, aktorët James Biberi, dhe Luan Bexheti, të cilët bënë thirrje për të mbështetur edhe nga shqiptarët e Amerikës rizgjedhjen e Presidentit Barak Obama dhe Zëvendëspresidenti Joe Biden.

(Tekstin e plotë mund ta lexoni të mërkurën në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot” botimi i Diasporës – Perëndimit)

Abonohuni në gazetën “Bota sot”. Mundësitë e abonimit janë në Zvicër e Gjermani.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test