Diaspora

CDU-ja dhe Gjermania do ta mbėshtesin Kosovėn edhe nė tė ardhmen

Bota Sot | 24.09.2012 18:34
CDU-ja dhe Gjermania do ta mbështesin Kosovën edhe në të ardhmen

Shoqata “Jetullah Islami” po lėnė gjurmė tė pashlyera nė zhvillimin dhe prezantimin e kulturės shqiptare nė Gjermani.

Nė kuadėr tė javėve ndėrkulturore tė pėrvitshme qė organizon qyteti i Kielit, e qė marrin pjesė me organizimet e tyre tė gjitha komunitetet e huaja qė jetojnė nė kėtė qytet, ka tetė vite radhazi qė pjesė e kėtij evenimenti ėshtė edhe Shoqata Shqiptaro-Gjermane “Jetullah Islami”. Edhe sivjet nė kuadėr tė kėtyre ditėve tė kulturės qė u mbajtėn qė nga data 7 - 23 shtator, kjo Shoqatė u paraqit nė mėnyrė madhėshtore. Fillimisht me 15 shtator, me moton, Njihni ju Shqiptarėt, u mbajt njė manifestim dinjitoz ku u prezantua kultura shqiptare nė tė gjitha segmentet. E, sidomos vlen tė veēohet e dhėna, se kėtu morėn pjesė pėrfaqėsuesit e tė gjitha institucioneve gjermane qoftė ato politike, shkencore, kulturore etj. Ky manifestim fillimisht u hap nga historiani Nue Oroshi, i cili nė gjuhėn gjermane e bėri njė pėrshkrim tė shkurtėr historik tė ardhjes sė shqiptarėve nė Gjermani, si dhe, nė veēanti nė qytetin e Kielit. Ku tha se shqiptarėt nė numėr mė tė madh nė Gjermani erdhėn kah fundi i viteve gjashtėdhjeta dhe fillimi i viteve tė shtatėdhjeta.


(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė martėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Diaspora