CDU-ja dhe Gjermania do ta mbështesin Kosovën edhe në të ardhmen - Bota Sot
CDU-ja dhe Gjermania do ta mbështesin Kosovën edhe në të ardhmen

Diaspora

E diel, 28 gusht 2016

CDU-ja dhe Gjermania do ta mbështesin Kosovën edhe në të ardhmen

Më: 24 shtator 2012 Në ora: 18:34

Shoqata “Jetullah Islami” po lënë gjurmë të pashlyera në zhvillimin dhe prezantimin e kulturës shqiptare në Gjermani.

Në kuadër të javëve ndërkulturore të përvitshme që organizon qyteti i Kielit, e që marrin pjesë me organizimet e tyre të gjitha komunitetet e huaja që jetojnë në këtë qytet, ka tetë vite radhazi që pjesë e këtij evenimenti është edhe Shoqata Shqiptaro-Gjermane “Jetullah Islami”. Edhe sivjet në kuadër të këtyre ditëve të kulturës që u mbajtën që nga data 7 - 23 shtator, kjo Shoqatë u paraqit në mënyrë madhështore. Fillimisht me 15 shtator, me moton, Njihni ju Shqiptarët, u mbajt një manifestim dinjitoz ku u prezantua kultura shqiptare në të gjitha segmentet. E, sidomos vlen të veçohet e dhëna, se këtu morën pjesë përfaqësuesit e të gjitha institucioneve gjermane qoftë ato politike, shkencore, kulturore etj. Ky manifestim fillimisht u hap nga historiani Nue Oroshi, i cili në gjuhën gjermane e bëri një përshkrim të shkurtër historik të ardhjes së shqiptarëve në Gjermani, si dhe, në veçanti në qytetin e Kielit. Ku tha se shqiptarët në numër më të madh në Gjermani erdhën kah fundi i viteve gjashtëdhjeta dhe fillimi i viteve të shtatëdhjeta.


(Tekstin e plotë mund ta lexoni të martën në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot” botimi i Diasporës – Perëndimit)

Abonohuni në gazetën “Bota sot”. Mundësitë e abonimit janë në Zvicër e Gjermani.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test