Diaspora

Kosova promovohet nė Nju Jork dhe Uashington DC

Bota Sot | 24.09.2012 18:31
Kosova promovohet në Nju Jork dhe Uashington DC

Me qėllim tė tėrheqjes sė investimeve nė Kosovė Agjencia pėr Promovimin e Investimeve ka mbajtur njė takim nė Nju Jork me biznesmenė shqiptaro-amerikan. Takimi i mbajtur nė "Ben and Jack“s Steakhouse" me pronar shqiptarė,i paraprinė Konferencės sė Investitorėve e cila mbahet sot nė Uashington.
Kjo konferencė vlerėsohet si mundėsi e mirė qė Kosova tė prezantojė mundėsitė e saj pėr investime tė huaja direkte.
Gjatė qėndrimit nė Shtetet e Bashkuara, nėn udhėheqjen e zėvendėskryeministres Kusari – Lila, delegacioni i biznesmenėve dhe afaristėve nga Kosova, tha se do tė vizitojė edhe disa kompani tė njohura amerikane. Nė kėtė takim merr pjesė edhe ministri i Zhvillimit Ekonomik Besim Besim Beqaj.
Kėtij delegacioni, i janė bashkėngjitur mbi 50 biznese nga Kosova me qėllim tė promovimit tė produkteve vendore, krijimit tė partneriteteve tė mundshme biznesore, si dhe promovimit tė investimeve tė suksesshme, qė kanė ndodhur gjatė viteve tė fundit nė Kosovė. Nė kėtė konferencė po marrin pjesė pėrfaqėsues tė Qeverisė si Behgjet Pacolli, tė Odės Ekonomike Amerikane, tė Dhomės Shqiptaro-amerikane tė Tregtisė, konsulli i Kosovės Fatmir Zajmi, Mark Gjonaj i sapozgjedhur nė Asamblenė e Nju Jorkut, Elmi Berisha dhe shumė biznesmenė e veprimtarė tė diasporės nė SHBA.


(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė martėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.

Komentet

Komente (2) | Kthehu

ueu, mozomakeq kush paska fole per biznese, do njerze koti pa pike autoriteti ne diasporen shqiptare ne amerike, ani qyre ky elmi berisha i pari qe ska lene bire pa i shti hundet, e kapacitetin e ka baraz me xerro, e ky pacolli qe i shkreti po endet me do zezak e tajlandez e me floke te ngjyme e me operacion plastk ne ftyre, si shoku .... heheheh, biznes e mos vet, na knaqen krejt,

Zadja @ 25/09/2012 23:02

Ore zotri po ne diaspora do te investonim.por jo ne menyren se si deshironi ju por si e kerkon trgu Europian,pra pa 10% si e keni zakon .Po ashtu te rrespektohet prodhimi vendor,e jo importi ku deri tani nga doganat jeni bere milionera,pra pa interese personale por interes kombtar.

daja @ 25/09/2012 11:06