Diaspora

Roli i mėrgatės shqiptare nė SHBA nė sensibilizimin e ēėshtjes kombėtare

Bota Sot | 23.09.2012 18:31
Roli i mërgatës shqiptare në SHBA në sensibilizimin e çështjes kombëtare

Nė 100 - vjetorin e pavarėsisė sė Shqipėrisė, rrugėt e kryeqendrave shqiptare tė emėrohen me emrat e atyre atdhetarėve nė Amerikė qė ndėr vite bėnė pėr vete kongresmenė e senator dhe mbarė opinionin e gjerė, e njė nga atdhetarėt mė tė mėdhenj qė ka pasur historia shqiptare, padyshim se ėshtė edhe shqiptaro-amerikani, z.Xhem Xhema.
Shėnimi i 16- vjetorit tė aktivitetit tė Kėshillit Kombėtar Shqiptaro-Amerikan(NAAC) nė Gotham Hall tė New York City, me ē’rast mblodhi bashkė pėrfaqėsuesit e politikės shqiptare nga Shqipėria, Kosova, Maqedonia dhe Mali i Zi, shqiptarė tė Amerikės, zėvendės-ndihmės sekretari amerikan i shtetit, Philip Reeker, ambasadorja amerikane nė OKB, Rosemary A. DiCarlo, kongresisti Eliot Engel, ambasadori Frank Wisner etj, shenonė njė ngjarje tjetėr nė historinė moderne shqiptare.
Shqiptarėt e Amerikės, por jo vetėm, kontributi i tė cilėve ishte rreze drite pėr bashkėkombėsit e tyre nė trojet e origjinės, u bėnė faktor kyē nė ēlirimin e Kosovės, tė promovimit tė paqes, demokracisė dhe formėsimit tė imazhit tė Shqipėrisė dhe shqiptarėve.

(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė hėnėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Diaspora