Diaspora

Zvicra dėrgon azil kėrkuesit e refuzuar me njėherė nė shtėpi – pa para udhėtimi

Bota Sot | 23.09.2012 00:13
Zvicra dërgon azil kërkuesit e refuzuar  me njëherë në shtëpi – pa para udhëtimi

Kush vjen nga njė shtet evropian tė sigurt nga pėrndjekjet dhe paraqet kėrkesė pėr azil nė Zvicėr, dhe tė llogarisė me atė, qė brenda disa ditėve do tė dėrgohet prapa nė shtėpi: Si risi Zvicra zbaton njė procedurė shumė tė shpejt nė rastet qartė tė pa arsyetueshme tė azil kėrkuesve nga vendet evropiane tė liruara nga obligimi i vizave.

Ne do tė vendosim shumė mė shpejtė: Kėrkesat e parashtruara pėr azil nga personat tė cilėt vijnė nga shtetet evropiane tė sigurta nga pėrndjekjet dhe nuk kanė nevojė pėr vizė hyrėse pėr Zvicėr, do tė trajtohen nė mėnyrė absolutisht prioritare‘‘, deklaron Mario Gattiker, drejtor i autoriteteve zvicerane pėr migracion. Konkretisht kjo do tė thotė, qė si pėr shembull azil kėrkuesit nga Serbia, Maqedonia apo Bosnja e Hercegovina apo edhe tė tillė nga ndonjė shtet i unionit evropian, qė pranė arritjes sė tyre nė qendrat e pranimit aty me njėherė tė informohen se sa tė vogla janė gjasat e pranimit tė kėrkesės sė tyre pėr azil. Por nėse ata pėrkundėr tė gjithave paraqesin kėrkesė pėr azil, ata do tė regjistrohen shumė shpejtė dhe do tė merren nė intervistė. Normalisht autoritetet vendosin brenda 48 orėve pas intervistės sė parė tė te dhėnave personale mbi kėrkesėn pėr azil. Te rastet e refuzimit tė kėrkesės tė personave nga shtetet evropiane tė liruara nga obligimi i vizave, tė cilėt nuk e respektojnė afatin e gjatėsisė sė vizės, normalisht zbatohet ndalesa e hyrjes nė vend. E njėjta gjė vlen edhe pėr personat tė cilėt e kanė prishur rendin publik ( si p.sh. sepse ata kanė kryer vepra kriminele), kanė paraqitur disa herė kėrkesa pėr azil si dhe nėrastet drastike tė keqpėrdorimeve. Nėse e lejojnė rregulloret e tė drejtės sė Schengen-it, ndalesa e hyrjes nė vende tė kėtij unioni, vlen pėr tė gjitha vendet anėtare tė tij, porse kjo ndalesė hynė ngadalė nė fuqi, kėshtu qė personat e prekura nga kjo ndalesė mund tė kthehen pa probleme nė vendet e tyre amė.

Nuk ka ndihma financiare

Enti zviceran pėr migracion edhe nga ana financiare i ka tėrhequr frerėt: Kėrkuesit e azilit nga shtetet e lartė pėrmendura tani mė qė njė kohė tė gjatė nuk marrin mjete ndihmesė pėr kthim nė vendlindje. Si risi, edhe tė hollat pėr udhėtim me lartėsi prej 100 Franga pėr person tė rritur do tė eliminohen. Trajtime mjekėsore marrin vetėm nė raste urgjence.
Pse mbahet ky drejtim i ngurtė? ,,Ne nuk mund tė lejojmė, qė personat, tė cilėt nuk janė tė pėrndjekur, tė e shfrytėzojnė sistemin tone, dhe tė banojnė nė strehimoret tona, dhe ne tė mos kemi mė vend pėr refugjatė tė vėrtet, tė cilėt vinė nga regjionet tjera tė krizave dhe kanė nevojė akute pėr mbrojtjen tonė’’, arsyeton strategjinė e re shefi i migracionit Mario Gattiker. Pėrballė rritjes masive tė numrit tė kėrkesave tani duhet tė ndėrmerret diēka, thotė shefi i migracionit zviceran.

Mbrojtja nė shtetet e sigurta zakonisht e garantuar

Shtetet e pėrmendura tė liruara nga vizat mund tė shihen si shtete tė sigurta ndaj pėrndjekjeve. Qeveria e Zvicrės, pėr kėtė arsye, kėto shtete i quan si ,,Save Countris‘‘ (,,Shtete tė sigurta’’). Nė kėto vende origjine mbrojtja adekuate shtetėrore nga pėrndjekjes zakonisht ėshtė e garantuar edhe pėr pakica. Pėr kėtė arsye mund tė konkludohet, qė kėrkuesit gjegjės evropian tė azilit nė tėrėsi nuk kanė nevojė pėr mbrojtje nga pėrndjekjet nė kuptim tė ligjit pėr azil.

Humbja e lirisė sė udhėtimit

Qė nga fillimi i vitit 2012 janė regjistruar 3242 kėrkesa pėr azil tė personave nga tre shtetet e lartė pėrmendura. Vetėm 4 kėrkesa janė pranuar, 117 persona Zvicra i ka pranuar pėrkohėsisht, pasi qė pėr kėto raste specifike kthimi prapa nė shtetet e tyre origjine nuk ishte i arsyeshėm. Kuota e pranimit tė azilit ėshtė shumė e vogėl – pra, shumica e azil kėrkuesve nga kėto shtete nuk kanė se ēka tė fitojnė, kur ata paraqesin kėrkesė pėr azil nė Zvicėr. Ata bile, pėrkundrazi, humbin shumė: Lirinė e udhėtimit nė hapėsirėn e Schengen-it dhe mbi tė gjitha parat, tė cilat i kanė shpenzuar pėr udhėtim.

Enti Federativ pėr Migracion

Komentet

Komente (11) | Kthehu

kerkoj azil ne zvicer sepse jeta ime ketu nek eshte e sigurt. kam qene i fijuar dhe njezit e saj me kercenojne duke me thene qe do te me vrasin. dua te levis sa me shpejt se nuk ndihem i sigurt ketu

Egli Hadaj @ 08/02/2014 10:07

kam kerkuar azil me pare ne france tani per momenti jam ne shqiperi per kater muaj edhe dua te vij te kerkoj azil ne zvicer me lejohet te kerkoj per te dyten here azil ne zvicer ju lutem me ktheni sms?

eduart caka @ 02/02/2014 17:07

kerkoj ndihm

hajrulla @ 23/01/2014 21:32

kerkoj azil se jame i semure nuk kame ekonomi jame i varfer ju lutem qe te me jepni azil ja dhe numri i telefonit +355685317849

aleksander @ 07/07/2013 20:26

good

aleks @ 13/05/2013 04:14

po

tani @ 26/03/2013 13:38

e.selam alekum vellezer kam nevoj per ndihmen tuaj ne se dini gje se si duhet te kerkoj azil ne zvicerland ne cfar vendi te vizitoj per kte gjen edhe nje kshill se cfar dekumentash te kem .edhe nje gje tjeter una jam ne france por m refuzuan negativ te gjith edhe dua te largohem nga fr per ne zvicer a kam na i penges per kte edhe cfar duhet te kerkoj nga franca qe te m lejn te lir apo si duhet vepruar flm .

tani @ 26/03/2013 13:36

une jom nje shtetas shqip dhe jam ne zvicer jam azilant kam bere 4 muaj ketu po pres dokumentrat si sio te veprojme ka ardhe negativi po ceshtjejn e kam shume te rnedesishme ne shqip per gjakmarje si mund te veproj prwes nej pergj

xhovani @ 12/03/2013 17:31

Un jam hasimeri ku babai ka vra ni njeri dhe jeta ime nuk asht e sigurt .un isha ne novergji dhe me kthyen si mundet te kerkohet azil.

jetmir @ 06/03/2013 21:55

ju lutem me trgoni cilat jane kushtet qe pranojne njerez me te vertet qe kan nevoje qendrimin ne france..a pranojne njerez nga shqiperia.?dhe cfar kushtesh konkrete kerkojne qe ata te besojne se dua te qendroj ne france.

alban @ 18/11/2012 10:23