Diaspora

Gani Qarri, me dy libra tė rinj nė prag tė festės sė 100 vjetorit tė pavarėsisė

Bota Sot | 22.09.2012 18:25
Gani Qarri, me dy libra tė rinj nė prag tė festės sė 100 vjetorit tė pavarėsisė

Edhe dy vepra tė reja, tė cilat pasurojnė literaturėn tonė kombėtare me tematik historike dhe ndjesi tė thella atdhetare, nė vigjiljen e 100 vjetorit tė pavarėsisė sė shtetit shqiptar.
"Krijuesit e Historisė dhe "Vrasje Idealesh" janė titujt e dy librave tė botuara nga autori kėtė vit, nė tė cilat pėrshkruhet jeta dhe vepra e heronjve kryesor qė luftuan dhe u pėrpoqėn deri nė fund pėr gjuhėn, kombin dhe arritjen e lirisė sė shqiptarėve.
Vet titujt e librave, qė nė fillim sikur paralajmėrojnė jehonėn e historisė sonė etnike dhe emrave tė dalluar tė saj e cila pėrshkon nė mėnyrė brilante pėrmbajtjen me pėrshkrime tė pėrzgjedhura biografiko-historike mbi figurat tona mė tė njohura kombėtare. Personalitete kėto nga mė tė mėdhatė tė kohės, tė cilėt ishin nė gjendje tė epnin ēdo gjė, qoftė edhe jetėn pėr Gjuhėn, Kombin dhe Atdheun e shqiptarėve, pėrgjatė shekujve XIX, XX dhe XXI, pjesė tė kėtyre dy tė fundit edhe ne patėm fatin ti jetojmė nė liri, si fryt i punės dhe pėrpjekjeve tė tyre mė sublime.
Duke u nisur nga libri poetik i Gani Qarrit,me titull "Mallkim shekujsh", botuar vitin e kaluar, historia jonė aty, vjen e shtjelluar nė vargje,kurse nė dy librat tjerė, si; "Krijuesit e Historisė" me nėntitull; "Nga lindja e ėndrrės pėr liri,deri te realizimi i idealit pėr pavarėsi", dhe ky i porsa-botuari "Vrasje Idealesh", i cili doli nga shtypi mė 17 Gusht tė kėtij viti, nėn pėrkujdesjen e Shtėpisė Botuese "Vllamasi"nė Tiranė, ajo na servohet si zgjerim dhe shtrirje nė prozė e njė periudhe tė zgjedhur tė historisė shqiptare dhe figurave tona mė tė ndritura kombėtare.

(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė dielėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.

Komentet

Komente (3) | Kthehu

Po marre asht kush ka qit liber per historin ton po ky far Gani qarri asht kan dhe asht kumar i Mullotin prashqovicit dhe tash po u mundoka per mes ketyne librave me nau ber patriot ky nuk asht ma shum qe veq nje tradhtar dhe nje shpiun i vogel i millosheviqeve dhe ky e din mir edhe ne 1998 se qysh vellau i tina ka marr pjes ne vrasjen e deshmorit H.H per ket dote dalin shum gjera ne shesh.pra ky asht veq nje tradhtar i vogel.e shkruar nga xhevdet thaqi has gjakov kosov

xhevdet thaqi @ 07/10/2012 12:46

Kush shkruan pėr heronjėt e vendit tė tij, i bėnė nderė heronjėve, lė gjurmė tė pa shlyea tek breznit e reja dhe nderon vendin dhe veten e vet.

Abas @ 24/09/2012 12:01

Lajmet mė tė freskėta,botimet mė tė reja, dhe realitetin mė tė paanshėm tė kohėve tona, mund ta gjejmė vetėm nė Kombėtaren "Bota Sot"! Lum si ne qė ju kemi! Jetėgjatėsi dhe suksese, pėrgjithmonė Kombėtares "Bota Sot"!

Fatlumi @ 22/09/2012 20:30