Bota

A u vra zyrtari britanik i naftės nga eko-terroristėt?

Bota Sot | 26.10.2012 20:34
A u vra zyrtari britanik i naftës nga eko-terroristët?

Vrasja e britanikut Nicholas Mockford, jashtė njė restoranti nė Belgjikė, ka ngritur shumė pikėpyetje. Zyrtari i njė kompanie nafte u qėllua me tre plumba nė shpinė dhe kokė, ndėrsa gruaja e tij shikonte skenėn e tmerruar. Ēifti sapo kishte dalė nga restoranti Da Marcello.

Mockford ka vdekur mė 14 tetor, por lajmi ėshtė pėrhapur vetėm sot nga mediat. Fillimisht ishte dyshuar se policia belge ka vendosur njė terr informativ pėr ngjarjen, por mė pas ėshtė mėsuar se ka pasur disa media lokale qė kanė raportuar.

Mediat britanike raportojnė se policia e Belgjikės po heton nėse vrasėsi ka qenė i lidhur me grupe eko- terroriste.

60 vjeēari ishte zyrtar i kompanisė ExxonMobil, gjigandit tė naftės, qė akuzohet nga aktivistėt ambientalistė pėr praktika skandaloze nė Nigeri dhe Afganistan.

Policia belge thotė se ky ėshtė njė rast i ēuditshėm. Por praktika e punės nuk ua lejon atyre tė bėjnė komente tė mėtejshme.

Kompania ExxonMobil thotė se vrasja nuk ka lidhje me punėn qė bėnte ai.

Ndėrkohė e shoqja thotė se vrasėsit i kėrkuan atij ēelėsat e makinės pėrpara se ta qėllonin.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota