Bota

Berlusconi e quan dėnimin e tij “jo real”

Bota Sot | 26.10.2012 20:16
Berlusconi e quan dënimin e tij “jo real”

Ish-kryeministri i Italisė, Silvio Berlusconi e ka quajtur dėnimin e tij pėr shmangie nga tatimi si “jo real”, ndėrsa punėn e gjykatėsve e ka quajtur tė politizuar.

Njė gjykatė nė Milan e ka dėnuar sot ish-kreyministrin italian, Silvio Berlusconi me katėr vjet burgim, pėr shmangie nga tatimi.

Njoftohet se Berlusconi nuk do ta mbajė dėnimin nėse apelon kundėr aktgjykimit tė shkallės sė parė, ashtu edhe siē pritet.

Prokurorėt kanė kėrkuar dėnimin prej 3 vjetėsh e 8 mujash burgim pėr Berlusconin, si dhe 3 vjet e katėr muaj burgim pėr kryetarin e kompanisė Mediaset, Fedele Confalonieri.

Prokurorėt thonė se tė pandehurit gjenden prapa njė plani pėr tė blerė tė drejtat pėr transmetimin e filmave amerikan nė rrjetet televizive tė Berlusconit, pėrmes disa kompanive. Ata kanė akuzuar ish-kryeministrin italian edhe pėr deklarim tė falsifikuar tė pagesave, pėr tė shmangur taksat.

Ky ėshtė dėnimi i parė pėr Berlusconin, pasi hetimet penale dhe gjykimet e tjera kishin pėrfunduar me shfajėsim, ose ishin hedhur poshtė.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota