Bota

Komisioni hetues i OKB-sė do tė takojė Assadin

Bota Sot | 25.10.2012 16:06
Komisioni hetues i OKB-së do të takojë Assadin

Ish-kryeprokurorja e Tribunalit tė Hagės, Carla Del Ponte, tani anėtare e komisionit hetues tė OKB-sė pėr krimet nė Siri, ka thėnė se ėshtė e sigurt se nė shtetin sirian kanė ndodhur krime kundėr njerėzimit dhe krime lufte.

Komisioni i OKB-sė ėshtė duke grumbulluar dėshmi dhe fakte pėr mizoritė e kryera nga forcat qeveritare siriane dhe luftėtarėt rebelė gjatė konfliktit 19 muajsh.

Kreu i komisionit, eksperti Paulo Pinheiro, u ka thėnė gazetarėve nė Gjenevė se ekipi i tij do tė kėrkojė takim me presidentin e Sirisė, Bashar al-Assad, pėr tė hetuar akuzat pėr krime lufte.

“Ne nuk jemi tribunal, nuk jemi organ i ndjekjes penale. Ne ndėrtojmė prova pėr iniciativat e ardhshme gjyqėsore, pėr tė bėrė pėrgjegjės autorėt e dhunės”, ka thėnė Pinheiro.

Pinheiro ka vizituar Damaskun nė qershor pėr bisedime me zyrtarėt sirianė, por hetuesve tė Kombeve tė Bashkuara pėr krime lufte u ėshtė ndaluar hyrja nė Siri prejse ėshtė formuar komisioni i OKB-sė, njė vit mė parė.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota