Bota

Rusi; akuza penale ndaj njė udhėheqėsi tė opozitės

Bota Sot | 24.10.2012 09:33
Rusi; akuza penale ndaj një udhëheqësi të opozitës

Komiteti rus i hetimeve zyrtarisht paraqiti akuzat kundėr Leonid Razvozzhayev, njė udhėheqės i lartė i partisė Vetėm Rusia

Hetuesit rusė thonė se kanė akuzuar njė aktivisti tė opozitės pėr komplotim trazirash, bazuar nė dėshmi nga njė dokumentar televiziv pro-Kremlinit.
Komiteti rus i hetimeve zyrtarisht paraqiti akuzat kundėr Leonid Razvozzhayev, njė udhėheqės i lartė i partisė Vetėm Rusia. Njė zėdhėnės i hetuesisė, Vladimir Markin, thotė se z. Razvozzhayev u dorėzua nė dielėn nė Ukrainė dhe pranoi pėrfshirjen nė organizimin e trazirat masive nė Rusi.
Por pėrkrahėsit e tij, nė mesin e tyre deputeti i opozitės Illya Ponomaryov, thonė se Leonid Razvozzhayev u rrėmbye ndėrsa ndodhej nė Ukrainė, u dėrgua fshehurazi me forcė nė Rusi dhe u torturua qė tė pranonte akuzat.
Zyra e agjencisė sė refugjatėve tė OKB-sė nė Kiev konfirmoi tė hėnėn se Leonid Razvozzhayev u zhdukur pas regjistrimit nė kėtė agjenci javėn e kaluar.
Leonid Razvozzhayev u shfaq nė njė dokumentar pro-Kremlinit, nė tė cilėn ai dhe aktivistė tė tjerė dukej se planifikonin trazira masive dhe grusht shtet, nė njė pėrpjekje tė financuar nga politikani gjeorgjian Givi Targamadze.
Qė nga fillimi mandatin e tij tė tretė mė herėt kėtė vit, presidenti rus Vladimir Putin ka kėrkuar ligje qė kufizojnė liritė qytetare dhe ndikimin e huaj. Dhoma e ulėt e parlamentit, apo Duma, miratoi tė martėn njė ligj tė ri pėr zgjerimin pėrkufizimit tė tradhtisė tė lartė nė atė qė kritikėt thonė se ėshtė pjesė e masave tė ashpra tė Kremlinit ndaj disidentėve.
Ligji aktual pėrshkruan si tradhėti tė lartė dhe spiunazh ndihma shtesė nga njė shtet tė huaj qė i sjell dėm sigurisė sė jashtme tė Rusisė. Ligji i ri e zgjeron ligjin aktual qė tė pėrfshijė edhe masat qė dėmtojnė "rendin kushtetues, sovranitetin territorial, rendin shtetėror dhe integritetit.''
Projekt-ligji, i hartuar nga Shėrbimi Federal i Sigurimit, gjithashtu ndryshon interpretimin e ligjit qė nė tradhti tė pėrfshihen edhe aktivitete tė tilla si ndihma financiare apo kėshillimore nga njė shtet i huaj ose organizatė ndėrkombėtare.
Projekt-ligji ėshtė e sigurt pėr tė kaluar me lehtėsi nė dhomėn e sipėrme tė parlamentit para se presidenti Putin ta nėnshkruaj atė nė ligj.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota