Bota

Dorėqje si protestė ndaj dėnimit tė sizmologėve

Bota Sot | 24.10.2012 09:29
Dorëqje si protestë ndaj dënimit të sizmologëve

Luciano Maimi, i Komitetit tė rreziqeve nė Itali, tha se vendimi i gjykatės e bėri tė vėshtirė qė ai tė punojė nė mėnyrė efikase.

Njė anėtar i lartė i agjencisė qeveritare pėr vlerėsimin e fatkeqėsive natyrore tė Italisė dha dorėheqjen nė shenjė proteste kundėr dėnimit tė shtatė shkencėtarėve dhe ekspertėve nėn akuzat pėr dėshtimin pėr tė dhėnė paralajmėrim pėr njė tėrmet vdekjeprurės qė goditi qytetin L'Aquila nė vitin 2009.
Luciano Maimi, kreu i Komitetit tė rreziqeve tė mėdha, ishte nė mesin e disa prej zyrtarėve qė dhanė dorėheqjen tė martėn. Ai tha se vendimi i gjykatės e bėri tė vėshtirė pėr tė punuar nė mėnyrė tė qetė dhe efikase.
Njė gjykatė italiane dėnoi tė hėnėn me burg sizmologėt dhe ekspertė tė tjerė nėn akuzat se kishin nėnvlerėsuar rreziqet e tėrmetit dhe kishin dėshtuat pėr tė paralajmėruar qytetarėt para goditjes sė tėrmetit qė vrau mė shumė se 300 njerėz, la dhjetėra mijėra tė pastrehė, dhe shkatėrroi qendrėn historike tė qytetit dhe kishat mesjetare. Shkencėtarėt thonė se tėrmetet janė tė vėshtirė pėr t’u parashikuar.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota