Bota

Greqi: Sulmet raciste nė nivel alarmues

Bota Sot | 24.10.2012 08:51
Greqi: Sulmet raciste në nivel alarmues

Njė rrjet prej mė shumė se 20 grupeve tė tė drejtave tė njeriut, duke pėrfshirė agjencinė pėr refugjatė tė Kombeve tė Bashkuara, thotė se sulmet me motive raciste ndaj emigrantėve dhe refugjatėve janė ngritur nė nivel “alarmues” nė Greqi, e cila po kalon vėshtirėsi ekonomike.

Grupet thanė se vetėm mes janarit e shtatorit janė shėnuar 87 sulme raciste.

Por, rrjeti tha se numri i sulmeve tė tilla ka tė ngjarė tė jetė mė i lartė, pėr shkak se shumė viktima mund tė jenė frikėsuar pėr t’i raportuar sulmet nė polici.

Viktimat raportohet se janė nga Shqipėria, Afganistani, Bangladeshi, Iraku, Pakistani dhe Somalia.

Analistėt thonė se vėshtirėsitė ekonomike tė Greqisė sė zhytur nė borxhe, kanė ndihmuar nė rrtijen e bandave ekstremiste tė krahut tė djathtė.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota