Bota

Spanjollėt sėrish nė rrugė

Bota Sot | 24.10.2012 08:50
Spanjollët sërish në rrugë

Mijėra spanjollė kanė protestuar pranė parlamentit nė Madrid, nė njė demonstratė tė re kundėr shkurtimeve tė ashpra dhe masave shtrėnguese.

Protesta e sė martės nė mbrėmje erdhi derisa ligjvėnėsit po debatonin projekt-buxhetin pėr vitin 2013, qė pėrfshin masat e krizave, tė planifikuar pėr tė kursyer rreth 39 miliardė euro, pėrfshirė shkurtimet nė paga dhe rritjen e taksave.

Protestuesit thonė se masat do tė thellojnė mjerimin e mėtejshėm pėr njerėzit e zakonshėm, ndėrsa politikanėt, bankierėt dhe spekulatorėt mbesin tė pandėshkuar.

Buxheti pritet tė miratohet nga parlamenti, ku konservatorėt e kryeministrit Mariano Rajoy e kanė shumicėn.

Spanja deri tash ia ka dalė qė tė shmangė aplikimin pėr njė plan tė plotė ndėrkombėtar shpėtimi, si ata qė janė marrė nga Greqia, Portugalia dhe Irlanda.

Pothuajse 25 pėr qind e spanjollėve janė tė papunė.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota