Bota

Njė vit nga ēlirimi i Libisė

Bota Sot | 24.10.2012 08:49
Një vit nga çlirimi i Libisë

Libianėt e shėnojnė pėrvjetorin e parė tė shpalljes sė ēlirimit nga diktatura e Muamer Gadafit.

Pas tetė muajsh tė luftės civile, Gadafi u vra mė 20 tetor tė vitit 2011, dhe kryengritėsit e deklaruan ēlirimin e shtetit tė Afrikės sė Veriut mė 23 tetor.

Pėrvjetori vjen derisa nė shumė pjesė tė vendit ende ka trazira ku milicia rivale, mbėshtetėse e regjimit tė vjetėr tė Gadafit dhe qeveria kėrkojnė tė vendosin kontrollin.

Qindra njerėz kanė shėnuar pėrvjetorin tė martėn nė Bengazi, qė konsiderohet si qendra e kryengritjes kundėr Gadafit, duke mbajtur njė demonstratė ku kanė kėkruar qė qyteti port i Mesdheut lindor tė shpallet “kryeqytet ekonomik” i Libisė.

Ndėrkohė, janė raportuar luftime mes forcave pro-qeveritare dhe ish ndjekėsve tė Gadafit nė qytetin Bani Walid, njė ish bastion i Gadafit.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota