Një vit nga çlirimi i Libisë - Bota Sot
Një vit nga çlirimi i Libisë

Bota

E martë, 30 gusht 2016

Një vit nga çlirimi i Libisë

Më: 24 tetor 2012 Në ora: 08:49

Libianët e shënojnë përvjetorin e parë të shpalljes së çlirimit nga diktatura e Muamer Gadafit.

Pas tetë muajsh të luftës civile, Gadafi u vra më 20 tetor të vitit 2011, dhe kryengritësit e deklaruan çlirimin e shtetit të Afrikës së Veriut më 23 tetor.

Përvjetori vjen derisa në shumë pjesë të vendit ende ka trazira ku milicia rivale, mbështetëse e regjimit të vjetër të Gadafit dhe qeveria kërkojnë të vendosin kontrollin.

Qindra njerëz kanë shënuar përvjetorin të martën në Bengazi, që konsiderohet si qendra e kryengritjes kundër Gadafit, duke mbajtur një demonstratë ku kanë këkruar që qyteti port i Mesdheut lindor të shpallet “kryeqytet ekonomik” i Libisë.

Ndërkohë, janë raportuar luftime mes forcave pro-qeveritare dhe ish ndjekësve të Gadafit në qytetin Bani Walid, një ish bastion i Gadafit.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test