Bota

Nisin ritualet e Haxhit

Bota Sot | 24.10.2012 08:41
Nisin ritualet e Haxhit

Pelegrinazhi vjetor islamik i Haxhit nė Mekė ka filluar tė mėrkurėn, nė tė cilin pritet qė tė marrin pjesė rreth dy milionė njerėz nga e gjithė bota.

Nė mes tė dhunės dhe tensioneve ndėrmjet sunitėve dhe shiite myslimanė nė disa pjesė tė Lindjes sė Mesme, autoritetet saudite kanė theksuar se Haxhi ėshtė menduar tė jetė njė organizim rigoroz fetar dhe kanė tėrhequr vėrejtjen kundėr provokimeve politike gjatė ngjarjes.

Autoritetet saudite kanė thėnė se pelegrinėt nga Siria do tė jenė tė mirėpritur, pavarėsisht tensioneve tė luftės midis qeverisė siriane dhe Arabisė Saudite, e cila mbėshtet kryengritėsit sirianė.

Sipas parimet tė islamit, tė gjithė myslimanėt e rritur janė tė detyruar qė tė paktėn njėherė nė jetėn e tyre tė udhėtojnė nė Arabinė Saudite pėr tė kryer ritet fetare tė haxhit, pėr aq sa ata janė fizikisht dhe financiarisht nė gjendje pėr ta bėrė kėtė.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota