Bota

Gjatė detyrės, tentojnė ta dhunojnė gazetaren

Bota Sot | 21.10.2012 23:17
Gjatë detyrës, tentojnë ta dhunojnë gazetaren

Reporterja e “France 24”, Sonia Dridi, u sulmua nė Kajro gjatė raportimit pėr kėtė televizion. Sulmi ndodhi nė Sheshin Tahrir, nė tė njėjtin vend ku vitin e kaluar e kanė sulmuar dhe dhunuar reporteren e CBS-it, Lara Logan.
Dridi e shpjegoi tėrė situatėn, duke thėnė se qėndronte nė shesh duke raportuar, kur e ka rrethuar njė turmė e meshkujve. Ata filluan ta prekin nė gjithė trupin, tentuan ta zhveshin dhe ta ndajnė nga kolegu i cili ishte nė detyrė me tė dhe i cili tentonte ta mbronte.

"Vazhdimisht i shohim ata - njerėzit qė shfrytėzojnė gratė”, tha Dridi, duke folur pėr vendin nga i cili raportonte.

Gazetarja franceze ndoshta do ta kishte fatin e njėjtė si Logan, po tė mos e shpėtonte kolegu Ashraf Khalil, korrespondent pėr revistėn “Time” e po ashtu edhe pėr televizionin “Franca 24”.

"Ishin tė paktėn 50 burra rreth nesh qė na sulmuan, por Ashrafi mė shpėtoi nga situata”, shton Didri, transmetojnė mediat franceze.
Gjatė detyrės, tentojnė ta dhunojnė gazetaren (Video)
Khalil tha pėr “Associated Press” se njerėzit e mbledhur nė protestė, disa nga ta, pėr njė ēast u “ēmendėn” dhe u drejtuan tek tė dy ata.

"Ajo qė unė munda tė bėj ishte ta mbėrtheja, e tė shtrėngoja fortė duart rreth saj. Ishte vėshtirė tė dija nė ato ēaste se sa njerėz rreth nesh ndoshta donin ta ndihmonin e sa vėrtetė e sulmonin”, tha Khalil.

Gazetarja franceze tha gjithashtu se njė nga tė pranishmit nė njė moment i tha tė futet nė njė furgon, por nuk e dinte nėse ėshtė dikush qė dėshiron ta ndihmojė apo ishte grackė pėr ta dhunuar. Por, ajo e ka dėgjuar kolegun dhe nuk ėshtė futur brenda.

Dridi ia doli tė shpėtojė kur bashkė me kolegun arriti tė vraponte deri tek njė restorant, ku e mbyllin derėn. Ata dy kanė qėndruar me orė tė tėra aty, nga frika pėr tė dalė jashtė

Sulmin ndaj gazetares sė tyre e ka konfirmuar edhe “France 24”.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota