Bota

Izraeli e SHBA-ja, stėrvitja mė e madhe e pėrbashkėt

Bota Sot | 21.10.2012 19:26
Izraeli e SHBA-ja, stërvitja më e madhe e përbashkët

Armata izraelite njoftoi sot pėr fillimin e stėrvitjes mė tė amdhe ushtarake qė ėshtė mbajtur ndonjėherė nė SHBA. Nė stėrvitjen e mbrojtjes kundėrajrore tė quajtur “Sfida e egėr 2012” marrin pjesė 3 500 amerikanė dhe 1 000 izraelitė.

Ushtritė e dy vendeve aleate ushtrojnė se si t’i pėrgjigjen bashkėrisht njė varg kėrcėnimeve me tė cilat ballafaqohet Izraeli.

Nė fillim ishte planifikuar qė ushtrimi tė mbahej nė muajin prill, por ai qe shtyrė me kėrkesė tė Izraelit. Kjo ndodhi nė momentin e spekulimeve nė rritje pėr sulmin e mundshėm izraelit mbi stabilimentet nukleare iraniane nėse Teherani nuk do tė ndalonte me pasurimin e uraniumit.

Nė kėtė stėrvitje qė do tė zgjasė tri javė do tė testohen njė varg sistemesh tė mbrojtjes ajrore kundėr raketave qė mund tė vijnė nga Irani por edhe nga vende tjera.

Izraeli ka paralajmėruar mė herėt se do tė mund tė ndėrmerrte aksion ushtarak kundėr stabilimenteve bėrthamore tė Iranit, nė mėnyrė qė tė pengojė iranianėt qė tė prodhojnė armė bėrthamore.

Gjithashtu, Izraeli ka kėrcėnuar me sulme edhe arsenalin kimik tė Sirisė. Secili nga kėto sulme do tė mund tė rezultonte me hakmarrje raketore nga Irani, Siria dhe islamikėve nė Rripin e Gazės dhe nė Liban.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota