Siri: Lakhdar Brahimi takohet me presidentin Assad - Bota Sot
Siri: Lakhdar Brahimi takohet me presidentin Assad

Bota

E premte, 26 gusht 2016

Siri: Lakhdar Brahimi takohet me presidentin Assad

Më: 21 tetor 2012 Në ora: 18:45

Televizioni shtetëror sirian thotë se presidenti Bashar al Assad u takua me të dërguarin ndërkombëtar të paqes Lakhdar Brahimi, por nuk dha detaje rreth takimit që u zhvillua sot në Damask.

Zoti Brahimi, i dërguari special i paqes i Kombeve të Bashkuara dhe Lidhjes Arabe për Sirinë, i ka nxitur të dyja palët në krizën siriane që të mbështesin armëpushimin gjatë festës myslimane të Kurban Bajramit që nis në 26 tetor.

Si sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, ashtu edhe ai i Lidhjes Arabe kanë bërë thirrje për ndalimin e dhunës gjatë periudhës së festës së Bajaramit, për t’i dhënë fund trazirave 19 mujore antiqeveritare në vend.

Ndërkaq dhuna ka vazhduar edhe sot në Damask ndërsa presidenti Assad dhe i dërguari i paqes Brahimi takoheshin. Një makinë bombë shpërtheu pranë një stacioni policie në Bab Touma zona e krishterë e e Damaskut të Vjetër, duke lënë disa të vrarë e të plagosur.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test