Bota

Siri: Lakhdar Brahimi takohet me presidentin Assad

Bota Sot | 21.10.2012 18:45
Siri: Lakhdar Brahimi takohet me presidentin Assad

Televizioni shtetėror sirian thotė se presidenti Bashar al Assad u takua me tė dėrguarin ndėrkombėtar tė paqes Lakhdar Brahimi, por nuk dha detaje rreth takimit qė u zhvillua sot nė Damask.

Zoti Brahimi, i dėrguari special i paqes i Kombeve tė Bashkuara dhe Lidhjes Arabe pėr Sirinė, i ka nxitur tė dyja palėt nė krizėn siriane qė tė mbėshtesin armėpushimin gjatė festės myslimane tė Kurban Bajramit qė nis nė 26 tetor.

Si sekretari i Pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, ashtu edhe ai i Lidhjes Arabe kanė bėrė thirrje pėr ndalimin e dhunės gjatė periudhės sė festės sė Bajaramit, pėr t’i dhėnė fund trazirave 19 mujore antiqeveritare nė vend.

Ndėrkaq dhuna ka vazhduar edhe sot nė Damask ndėrsa presidenti Assad dhe i dėrguari i paqes Brahimi takoheshin. Njė makinė bombė shpėrtheu pranė njė stacioni policie nė Bab Touma zona e krishterė e e Damaskut tė Vjetėr, duke lėnė disa tė vrarė e tė plagosur.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota