Bota

Gjeorgji: Parlamenti me kryesues tė ri

Bota Sot | 21.10.2012 18:31
Gjeorgji: Parlamenti me kryesues të ri

Parlamenti i Gjeorgjisė e ka mbajtur seancėn e parė nė pėrbėrje tė re, pas zgjedhjeve parlamentare, me ē’rast ėshtė zgjedhur edhe kryesuesi i ri, David Usupashvili, i nominuar nga Koaliconi Ėndėrra e Gjeorgjisė.

Nė favor tė tij votuan 88 deputetė, ndėrsa asnjė kundėr.

Nė fjalimin e tij pas zgjedhjes, nė seancėn e cila u mbajt nė qytetin Kutaisi, zoti Usupashvili theksoi se “era e lirisė po frynė nė Gjeorgji”.

Parlamenti i kėtij vendi me 150 deputetė, dominohet nga Koalicioni Ėndėrra Gjeorgjiane, qė pėrfaqėsohet me 85 deputetė, qė dolėn nga zgjedhjet parlamentare tė mbajtura mė njė tetor, me ē’rast Lėvizja e Bashkuara Kombėtare e presidentit Mikheil Saakashvili, pėsoi disfatė dhe tash nė Parlament ka 65 deputetė.

Lideri i Ėndėrrės Gjeorgjiane, Bidzina Ivanishvili, ėshtė i nomnuar pėr postin e kryeministrit.

Pritet qė ligjvėnėsit ta amandamentojnė Kushtetutėn pėr ta lejuar Parlamentin qė selinė pėrsėri ta ketė nė kryeqytetin Tbilisi.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota