Bota

Papa shpall 7 shenjtorė tė rinj

Bota Sot | 21.10.2012 17:58
Papa shpall 7 shenjtorë të rinj

Mes shenjtorėve, burra dhe gra nga 5 kontinentė

Kisha katolike ka shtatė shenjtorė tė rinj, tė cilėt sapo janė shpallur nga papa me njė rit solemn, dhe qė ėshtė shoqėruar me njė meshė para 40 mijė besimtarėve nė sheshin Shėn Pjetėr. Shtatė shenjtorėt e rinj, burra dhe gra nga pesė kontinente janė prezantuar si model i jetės sė krishterė, mes tyre pėr herė tė parė ėshtė dhe njė grua me origjinė indiane e cila ka lindur nė vitin 1656 nė krahinėn Auriesvill, tashėm amerikane, dhe vdiq nė moshėn 24 vjeēare nė Kanada. Nė ceremoni kanė marrė pjesė, ashtu dhe si ėshtė zakoni, delegacioni institucionale dhe politike nga vendet e origjinės tė shenjtorėve tė rinj. Pasi papa ka lexuar formulėn nė latinisht, besimtarėt kanė pėrshėndetur shenjtorėt e rinj me njė duartrokitje tė fortė. Pėrveē indianes Kateri, papa ka shpallur tė shenjtė dhe italianin Xhovani Batista Piamarta, prift nga Bresha, dhe themelues i kongregacionit tė Familjes sė shenjtė tė Nazaretit dhe tė Kongregacionit tė Murgeshave tė Pėrulura, francezit Zhak Bartjo, Porfesot tė shoqėrisė sė jezusit, misionar nė Madagaskar, qė u vra nė vitin 1896; filipinasin Pedro Kalugsod, nėj katekist i vrarė nė moshėn 17 vjecare nė 1672, Murgeshėn gjermane Marian, gjermanen Anna Shaffer, laike, dhe besimtaren spanjolle Maria del Karmen.comments powered by Disqus
Tjera nga Bota