Bota

Tymoshenko nuk do tė vazhdojė trajtimin nė spital

Bota Sot | 19.10.2012 20:35
Tymoshenko nuk do të vazhdojë trajtimin në spital

Ish-kryeministrja e burgosur e Ukrainės, Yulia Tymoshenko, do qė tė ndėrpresė trajtimin nė spital dhe tė transferohet prapa nė njė kamp tė punės pranė qytetit tė Kharkivit.

Avokati u ka thėnė gazetarėve se Tymoshenko nuk do qė tė trajtohet pas publikimit tė “videos ēnjerėzore dhe tė egėr”.

Njė video, e cila tregon njė grua qė i ngjan Tymoshenkos duke bėrė ushtrime fizike nė njė dhomė spitali, ka qarkulluar tė martėn nė internet.

Tė hėnėn, gjykata nė Kharkiv ka shtyrė pėr tė nėntėn herė gjykimin e Tymoshenkos pėr “evazion fiskal”, pasi ajo nuk ėshtė shfaqur nė sallėn e gjyqit, duke thėnė se nuk ėshtė nė gjendje pėr shkak tė dhimbjeve nė shpinė.

Ish-kryeministrja ukrainase aktualisht po vuan dėnimin prej shtatė vjetėsh burgim pėr shkak tė, siē thuhet, abuzimeve me detyrėn zyrtare.

Dėnimi i saj ka nxitur reagimin e autoriteteve ndėrkombėtare.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota