Bota

Shqetėsime pėr pėrhapjen e konfliktit tė Sirisė nė Liban

Bota Sot | 19.10.2012 20:33
Shqetësime për përhapjen e konfliktit të Sirisë në Liban

Njė makinė bombė ka shpėrthyer nė qendėr tė Bejrutit, duke vrarė tė paktėn tetė njerėz dhe plagosur rreth 80 tė tjerė.

Mediat libaneze thonė se nė mesin e viktimave ndodhet edhe Wissam al-Hassan, zyrtar i lartė i inteligjencės.

Motivi i incidentit nuk ėshtė i qartė, por ai ndodh nė mesin e shqetėsimeve nė rritje se konflikti nė Sirinė fqinje mund tė pėrhapet edhe nė Liban.

Ministri i Shėndetėsisė, Ali Hassan Khalil, duke folur nga vendi i ngjarjes, ka thėnė se shpėrthimi ka qenė “akt terrorist”.

“Ne kemi thėnė gjithmonė se Libani duhet tė distancohet nga ajo qė po ndodh nė rajon dhe politika jonė ėshtė tė shmangim atė rrėmujė sa mė shumė qė tė jetė e mundur. Por, fatkeqėsisht, ky akt ėshtė terrorist dhe ka pėr qėllim destabilizimin e sigurisė nė Liban”, ka thėnė Khalil.

Fraksionet politike nė Liban dhe bashkėsitė fetare janė tė ndara rreth konfliktit nė Siri. Disa mbėshtesin presidentin sirian, Bashar al-Assad, tė tjerėt rebelėt qė luftojnė kundėr regjimit tė tij.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota