Bota

Hollande do vizitojė Greqinė

Bota Sot | 19.10.2012 18:00
Hollande do vizitojë Greqinë

Presidenti francez Francois Hollande do tė udhėtojė sė shpejti drejt Athinės pėr njė vizitė zyrtare me ftesė tė kryeministrit grek, Andonis Samaras.

Lajmi njoftohet nga televizioni grek Skai qė citon burimet pranė zyrės sė kryeministri helen. Nė njoftim nuk pėrcaktohet data dhe as axhenda e takimeve, por thuhet se vizita do tė ndodhė sė shpejti.

Megjithatė ne qendėr tė diskutimeve pritet tė jetė kriza greke dhe kėrkesat e ndėrkombėtarėve pėr kryerjen e reformave pėr tė dalė prej saj.

Njoftimi i vizitės mbėrrin pak ditė pas asaj tė kancelares gjermane Angela Merkel qė u prit me protesta e trazira nė Athinė. Ndėrkohė, kryeministri Samaras pritet tė ketė njė takim me Merkel ditėn e premte pas pėrfundimit tė samitit tė Brukselit ku vendet e Eurozonės ranė dakort pėr dhėnien e pushtetit BQE-sė pėr mbikqyrje tė bilanceve tė bankave nė tė gjithė zonėn e monedhės sė pėrbashkėt.

Marrėveshja u arrit pas orėsh tė gjatė bisedimesh mes Francės dhe Gjermanisė qė sheshuan disa mospėrputhje qendrimesh mbi kompetencat e kėsaj strukture. Ratifikimi i saj nga vendet anėtare tė Eurozonės prite tė nisė nga 1 janari i 2013.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota